آناتومی یک NFT: راهنمای تجزیه و تحلیل NFT

چکیده : نکات کلیدی: - NFT ها دارایی های دیجیتال منحصر به فردی هستند که دارای ارزش هستند. - اما آیا می توانید تفاوت بین اصول اولیه و تبلیغات را تشخیص دهید؟ - فضای NFT توسط جوامع هدایت می شود، و به دلیل FOMO خود معروف است، که می تواند توانایی ما را برای درک واقعی آنچه در یک نشانه وجود دارد، پنهان کند. - NFT ها از چندین عنصر کلیدی مختلف تشکیل شده اند که همه آنها بر کاربرد آنها تأثیر می گذارد. - در اینجا آناتومی یک NFT را توضیح می دهیم تا بتوانید تجزیه و تحلیل بنیادی NFT خود را انجام دهید - و افزوده های جدید آینده نگر.
آناتومی یک NFT: راهنمای تجزیه و تحلیل NFT

آناتومی یک NFT: راهنمای تجزیه و تحلیل NFT

اگر فکر می کنید تحلیل بنیادی چیزی است که فقط برای امور مالی کاربرد دارد. – دوباره فکر کنید. NFTها یک دارایی در حال ظهور هستند، اما باید با عینیت سنتی ارزیابی شوند. در اینجا، اجزای تجزیه و تحلیل NFT و نحوه انجام این کار را برای خودتان توضیح می دهیم.

NFTها پارامترهای فضای دیجیتال را به روش‌های عمیقی تغییر دادند، با این امکان که بخش‌هایی از محیط دیجیتال ما به طور معنی‌داری مالکیت داشته باشند. – درست مانند زندگی واقعی. این یک اقتصاد جدید بدون مرز و محدودیت را ایجاد کرد. کهباعث شد، حجم فروش NFT که در سال 2021 در مجموع 25 میلیارد دلار بود.  از 94.9 میلیون دلار در سال قبل به شدت افزایش یابد.

داستان‌هایی که NFTS را به آگاهی عمومی آورده‌اند، معمولاً شامل داستان‌های هیجان‌انگیز از میلیونر شدن هنرمندان دیجیتال می‌شوند.
فروش گربه‌های کارتونی برای ثروت‌های زشت یا پروژه‌های غیرمحتمل که ظاهراً بدون دلیل به زمان بزرگی رسیدند-
و این همه هیاهو می تواند ارزیابی عینی ارزش NFTهای افراد را بدون گرفتار شدن در FOMO و احساساتی شدن دشوار کند.

برای درک واقعی اقتصاد NFT و توکن‌های فردی درون آن، باید به‌جای آن به ویژگی‌های توکن دسترسی داشته باشیم.

پیشنهاد مطالعه : نحوه ساخت NFT چیست؟

آناتومی یک NFT

NFT ها فقط یک «چیز» نیستند، بلکه مجموعه ای از اجزای مختلف هستند که همگی بر نحوه و مکان استفاده از آنها تأثیر دارند.
بنابراین در این مقاله، می‌خواهیم nun-fungible‌ها را جزء به جزء بررسی کنیم. – هر جزء را به نوبه خود شناسایی کرده و عملکرد و تأثیر آن را توضیح می‌دهیم، تا بتوانید توکن‌ها را با یک سر واضح اندازه کنید.

آیا برای دوره تحلیل بنیادی NFT آماده اید؟!

کدام بلاک چین؟

بیایید از خط پایه شروع کنیم – بلاک چین NFT شما روی آن قرار دارد.

بزرگترین و شناخته شده ترین اکوسیستم برای NFT ها اتریوم است. و منطقی است: CryptoKitties، پروژه‌ای که اسلحه اولیه را روی NFTها شلیک کرد، روی اتریوم و همچنین اکثر پروژه‌های بزرگ از آن زمان راه‌اندازی شد.

اما این تنها بلاک چینی است که می تواند میزبان غیرقابل تعویض باشد. شما همچنین می توانید NFT ها را در زنجیره های جایگزین مانند Solana، Tezos، BSC، Polygon و غیره خریداری کنید.

این شبکه‌ها پس از آمدن به بازی، یک اکوسیستم NFT کمتر توسعه‌یافته و یک بازار جهانی بسیار کوچک‌تر را ارائه می‌کنند، و این چیزی است که باید هنگام ارزیابی گزینه‌های خود در نظر گرفته شود. اما ملاحظات دیگری نیز وجود دارد.

هزینه های تراکنش (مکانیسم های اجماع در بازی)

هزینه های تراکنش یک تنش کلیدی در فضای رمزنگاری است. و تا حدی توسط بلاک چین شما تعیین می شود. بلاک چین اتریوم ممکن است میزبان یک اکوسیستم بزرگ باشد. – اما گران است، که اثر ضربه‌ای پروتکل اجماع اثبات کار آن است.

در همین حال، بیشتر بلاک چین‌های جایگزین از اثبات سهام استفاده می‌کنند. و بنابراین به‌طور قابل‌توجهی ارزان‌تر (و سریع‌تر) هستند. و برای هر تراکنش فقط چند سنت هزینه دارند.

کیف پول های سازگار با برنامه

همه این بلاک چین های مختلف نیازمندی های خاص خود را دارند، مانند بازارهای مختلف و کیف پول.

برای مثال، اگر می‌خواهید با برنامه‌های اتریوم تعامل داشته باشید، MetaMask بهترین گزینه است، اما Phantom محبوب‌ترین گزینه برای استفاده از برنامه‌ها در Solana است. اگر می خواهید از بلاک چین Tezos استفاده کنید، از کیف پول Temple استفاده کنید و Trust Wallet بهترین گزینه برای تعامل با dApps در شبکه BSC خواهد بود.

تحلیل NFT : بازارها

این زنجیره‌ها برنامه‌ها و بازارهای NFT خاص خود را ایجاد کرده‌اند: به عنوان مثال، OpenSea غول‌پیکر عمدتاً بر روی اتریوم ساخته شده است، در حالی که بازارهای NFT Solanart و SolSea بومی بلاک چین Solana هستند و Objkt به تزوس پاسخ می‌دهد.

همه اینها برای گفتن این است که
اگرچه بلاک چین ممکن است یکی از جنبه های کمتر هیجان انگیز NFT شما به نظر برسد، اما برخی از چیزهای مهم را تعیین می کند – و زمانی که تصمیم می گیرید یک NFT داشته باشید، برای شما ارزش دارد،و باید در نظر داشته باشید.

قرارداد هوشمند داخلی

آنها می گویند آنچه در داخل است مهم است و هیچ جا به اندازه NFT ها صادق نیست – هر کدام با رفتارها و پارامترها از طریق قرارداد هوشمند داخلی خود برنامه ریزی شده اند.

در حالی که بلاک چین پایه است، این قراردادهای هوشمند هستند که تمام کارها را زمانی که توکن شما با پلتفرم‌ها یا دیگر توکن‌ها تعامل می‌کند، از طریق شرایطی که مستقیماً در کد نوشته می‌شود، انجام می‌دهند.

قراردادهای هوشمند مواردی مانند حق امتیاز NFT، کمیاب بودن و اینکه آیا توکن بخشی از یک مجموعه است را کنترل می‌کند – آنها همچنین اجازه می‌دهند تا منشأ تعبیه شود و تاریخچه تراکنش توکن را ردیابی کند.

تاثیر بر NFT شما

این قراردادهای هوشمند در نهایت تعیین می کنند، که چگونه می توانید از NFT خود استفاده کنید. و چه مقدار از ارزش فروش مجدد را به دست خواهید آورد. ناگفته نماند، اگر NFT یک اثر هنری یا مد است، همیشه می‌توانید آن‌ها را از نظر منشأ آن بررسی کنید. و با نگاه کردن به تاریخچه خرید و فروش آن، نمایه‌ای از توکن بسازید، که همه این موارد توسط قرارداد هوشمند مستند شده‌اند.

توانایی خواندن یک قرارداد هوشمند یکی از با ارزش ترین سلاح هایی است که هنگام اندازه گیری یک NFT دارید. بنابراین آشنایی با پلتفرم‌هایی مانند EtherScan، که به شما امکان می‌دهد یک قرارداد هوشمند را بخوانید، برای هر کسی که فضا را کاوش می‌کند، بی‌معنی است.

ابرداده NFT

خوب، ما به داخل NFT شما پرداختیم – حالا در مورد بیتی که می توانید ببینید چه می شود؟

ابرداده یک NFT محتوای دیجیتال آن است – تصویر، کلیپ صوتی یا ویدیویی که توکن را برای آن خریده‌اید. به عنوان مثال، در BAYC، ابرداده تصویر منحصر به فرد Ape از توکن است.

نکته جالب در مورد ابرداده NFT این است که معمولاً با توکن ERC721 شما در زنجیره ذخیره نمی شود. بلاک چین‌ها برای مدیریت داده‌های تراکنش‌ها طراحی شده‌اند، نه مدیریت فایل‌های بزرگ مانند تصاویر، و ذخیره آن‌ها در زنجیره هم غیرعملی و هم بسیار پرهزینه است. و در حالی که می‌توانید مجموعه‌هایی را بیابید که کاملاً زنجیره‌ای هستند (On-Chain Monkey بهترین نمونه است)، اینها بسیار نادر هستند.

بنابراین تصویر NFT شما کجاست؟

توکن NFT شما حاوی چیزی به نام URI (شناسه منبع جهانی) است که به نوعی شبیه مختصات دیجیتالی است که به مکانی است که فایل رسانه شما (به عنوان مثال آواتار Ape، Punk یا World of Women) در واقع در آن ذخیره شده است. این معمولاً خارج از زنجیره، روی سرور یا از طریق IPFS است، که هر دو پیامدهای مهمی برای توکن شما دارند.

تحلیل NFT : تاثیر ذخیره سازی خارج از زنجیره Off-Chain

توکن ERC721 شما ممکن است روی یک بلاک چین غیرمتمرکز و غیرقابل تغییر باشد – اما اگر ابرداده آن خارج از زنجیره ذخیره شود، این بخش از توکن امنیت در سطح بلاک چین نخواهد داشت.

به عنوان مثال، تصویر شما ممکن است در یک سرور متمرکز ذخیره شود، به این معنی که شما به شخص ثالثی برای نگهداری فایل متکی هستید – این یک نقطه خرابی متمرکز ایجاد می کند. اگر سرور فایل های شما را نگهداری نکند، URI درون NFT شما به سادگی یک پیوند مرده خواهد بود.

سیستم‌هایی مانند IPFS یک رویکرد غیرمتمرکز (و ایمن‌تر) برای ذخیره‌سازی داده ارائه می‌دهند و امنیت فایل‌های تصویری NFT شما را افزایش می‌دهند. اما نکته اصلی که باید به خاطر بسپارید این است که اکثریت قریب به اتفاق تصاویر NFT به سادگی خود توکن امن نیستند، بنابراین هنگامی که یک مشتری احتمالی را اندازه می‌گیرید، برای درک آسیب‌پذیری‌های توکن ارزش آن را دارد که تصویر کجاست. .

تحلیل NFT : حقوق تجاری

خوب، بنابراین ما داخل و خارج یک NFT را پوشش داده ایم – حالا بیایید درباره تجارت صحبت کنیم.

فقط به این دلیل که شما یک NFT دارید به این معنی نیست که خودتان حق استفاده تجاری از آن را دارید. خالق اصلی اثر هنری احتمالاً درجاتی از حقوق مالکیت معنوی را حفظ می کند تا شما نتوانید از کار آنها سود ببرید.

به طور کلی، ما شاهد ظهور سه دسته اصلی حقوق تجاری NFT در اکوسیستم امروزی هستیم (که همه آنها توسط خالق اثر هنری تعیین می شوند):

 

  • حقوق برای سازندگان محفوظ است: این یک توقف کامل برای استفاده از تصویر NFT شما است (بله، حتی اگر توکن متعلق به شما باشد) برای کسب سود
  • حقوق برای دارندگان توکن محفوظ است: هر دارنده توکن حق استفاده از تصویر NFT خود را فقط برای مقاصد تجاری دارد.
  • هیچ حقوقی محفوظ نیست (CC0): هر کسی، حتی دارندگان غیر توکن، می توانند از اثر هنری پروژه برای مقاصد تجاری استفاده کنند.

چرا هنگام ارزیابی NFT این برای شما مهم است؟ زیرا محدوده استفاده از آن توکن را مشخص می کند. صاحبان NFT به طور فزاینده ای با توکن های خود خلاق هستند، حتی برندهای خود را از آثار هنری توکن خود ایجاد می کنند. اما اگر توکن مورد نظر شما دارای حقوق تجاری محفوظ است، این گزینه برای شما قابل استفاده نیست.

راه حل تحلیل NFT؟

قبل از خرید NFT، حقوق تجاری آن را بررسی کنید. اینها کاملاً خارج از زنجیره توسط پروژه یا سازنده تصمیم گیری می شوند و از یک NFT به NFT دیگر متفاوت هستند. معمولاً می توانید حقوق تجاری برای NFT های خود را در صفحه شرایط و ضوابط پروژه در سایت آن پیدا کنید.

کلید خصوصی

و در نهایت بعد از تحلیل NFT!

بنابراین، بلاک چین خود را اندازه‌گیری کرده‌اید، شرایط قرارداد هوشمند را بررسی کرده‌اید، محل ذخیره‌سازی تصویرتان و میزان ایمن بودن آن را مجددا بررسی کرده‌اید، و در مورد اینکه چه سطحی از حقوق تجاری بر روی آثار هنری نمادین خود خواهید داشت، تحقیق کرده‌اید. فقط یک آخرین چیز وجود دارد که باید با آن کنار بیایید – و ممکن است مهمترین چیز باشد.

مالکیت شما بر NFT با نگه داشتن کلید خصوصی آن مشخص می شود، بنابراین دانستن نحوه محافظت و ذخیره آن ضروری است.

وقتی صحبت از کلیدهای خصوصی شما می شود، آسیب پذیری های اصلی شما به صورت آنلاین وجود دارد. هکرها می‌توانند دستگاه متصل شما را از طریق بدافزار مستقر در لینک‌های بد هدف قرار دهند – برای کیف پول‌های آنلاین، این به معنای «خداحافظ NFT‌ها!» است، همانطور که قبلاً در موارد زیادی دیده‌ایم.

کلید آفلاین تنها کلید است.

کلید آفلاین تنها کلیدی است که باید از آن استفاده کنید، و این در مورد NFT ها نیز صدق می کند. این سیستم امنیتی را می طلبد که کلیدهای خصوصی شما را کاملاً آفلاین و دور از دسترس هکرها نگه دارد. این تمام هدف یک Ledger Nano است، که امنیت کلیدهای خصوصی رمزنگاری و NFT شما در محیطی کاملاً جدا از تهدیدات آنلاین است.

کیف پول‌های سخت‌افزاری مانند Ledger Nano تضمین می‌کنند که کلید خصوصی NFT شما همیشه آفلاین است. و با توجه به پیشرفت مداوم تجربه NFT در Ledger Live، ذخیره کلیدهای خصوصی شما هم امن ترین گزینه و هم سرگرم کننده ترین و شهودی ترین سیستم برای نمایش و مدیریت مجموعه شماست.

توکن های شما شایسته نگاهی دقیق تر هستند.

ماندن در بالای همه چیزهای هیجان انگیز در فضای NFT سخت است، اما فرمول جادویی برای دانستن حقیقت در مورد چیزی که می‌خرید، این است که بدانید به کدام موارد توجه کنید و چگونه آنها را ارزیابی کنید. اکنون، شما ابزارهایی برای انجام این کار برای خودتان دارید.

اکنون باید اعتماد به نفس داشته باشید که از هیاهوها گذشته نگاه کنید و NFTها را برای ارزش و پتانسیل واقعی آنها ببینید – بنابراین به سراغ همه چیز بروید، کاوش کنید و نگاهی دقیق بیندازید! شما یک قدرت فوق العاده دارید، شروع به استفاده از آن کنید.