آموزش تصویری نحوه کار و راه اندازی کیف پول لجر نانو اس، تنظیمات Ledger Nano S

چکیده : لجر نانو اس یک کیف پول ارز دیجیتال سخت افزاری است که نحوه دانلود برنامه Ledger Live، ارزهای پشتیبانی شده، راه اندازی و کار با Ledger Nano S را آموزش می‌دهیم.
آموزش تصویری نصب و استفاده از کیف پول لجر نانو اس (Ledger Nano S)

آموزش تصویری نحوه کار و راه اندازی کیف پول لجر نانو اس، تنظیمات Ledger Nano S

آموزش نصب و راه اندازی کیف پول لجر نانو اس 2021

آموزش نصب لجر نانو اس، راه اندازی و تنظیمات Ledger Nano S

پس از خرید لجر نانو اس ، اولین کار این است که مطمئن شوید جعبه آن بسته باشد. اگر احساس کردید که جعبه کیف پول مخدوش شده، بهتر است سریعا آن را برای فروشنده پس بفرستید.

نکته : همیشه از فروشنده های معتبر و ترجیحا از نمایندگی خرید کنید. تا از اصل بودن کیف پول خود اطمینان داشته باشید.

اگر قبلا از کیف پول‌های سخت افزاری استفاده کرده باشید، حتما یادتان هست که نحوه نصب آن‌ها چقدر دشوار است. اما خبر خوب این است که شرکت لجر انجام این کار را بسیار ساده‌تر کرده است. در این آموزش کیف پول لجر نانو اس ما به صورت تصویری به شما یاد می‌دهیم چطور این کیف پول را نصب و استفاده کنید.

اما با همه این تفاسیر بهتر است 30 دقیقه وقت بگذارید تا همه مراحل به درستی انجام شود. 

محتویات والت در تصویر زیر نمایش داده شده است:

آموزش نصب لجر نانو اس، راه اندازی و تنظیمات Ledger Nano S

مرحله اول نصب و راه اندازی کیف پول لجر نانو اس

ابتدا کیف پول لجر نانو اس خود را باز کرده و سر کوچک کابل USB را به آن متصل کنید.

USB را به کامپیوتر متصل کنید. حالا یک صفحه نمایش خوش آمد گویی ظاهر می‌شود که برای شروع، همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، لازم است دو دکمه‌ی بالایی دستگاه را باهم فشار دهید تا دستگاه کانفیگ شود.

آموزش نصب لجر نانو اس، راه اندازی و تنظیمات Ledger Nano S

مرحله دوم : تنظیمات لدجر نانو اس

حالا در صفحه نمایش عبارت “Choose PIN code” را مشاهده می‌کنید که باید یک “رمز عبور جدید” بسازید. با فشار دادن دکمه راست یا چپ، رقم اول را انتخاب کنید. برای اینکه انتخاب رقم اول نهایی شود، دو دکمه روی دستگاه را همزمان فشار دهید. سپس این مرحله را دوباره تکرار کرده تا کد 8 رقمی شما تکمیل شود. این کد برای باز کردن قفل لجر نانو اس استفاده می‌شود.

در نهایت هم از شما خواسته می‌شود که دوباره کد ساخته شده را وارد کنید.

در مرحله بعد، عبارت بازیابی کیف پول لجر نانو اس کلمه به کلمه روی صفحه نمایش دستگاه ظاهر خواهد شد. این عبارت بازایابی تنها بک‌آپ کلیدهای خصوصی شماست و تنها یکبار هم نمایش داده می‌شود.

حالا “Recovery Sheet” یا “برگه بازیابی” را از جعبه‌ای که دستگاه داخل آن بوده درآورید. دوباره دو دکمه روی دستگاه را همزمان فشار دهید تا کلمه اول عبارت بازیابی نمایش داده شود. هر کلمه را با دقت روی برگه بازیابی یادداشت کرده و سپس دکمه سمت راست را فشار دهید تا کلمه بعدی ظاهر شود. این مرحله را تکرار کنید تا تمام 24 کلمه برای شما نمایش داده شود.

برگه بازیابی لجر نانو اس|راه اندازی و نصب

مرحله سوم : راه اندازی لجر نانو اس

بعد از اینکه نوشتن تمام 24 کلمه بازیابی تمام شد، لازم است دو دکمه را دوباره همزمان فشار دهید تا “عبارت بازیابی” شما تائید شود. در این مرحله نصب کیف پول لجر نانو اس شما به پایان می‌رسد.

نکته مهم: عبارت بازیابی مهمترین دارایی شماست. هرکسی که به آن دسترسی باشد به ارزهای داخل کیف پول شما نیز دسترسی دارد. پس در حفظ و نگهداری آن کوشا باشید.

نحوه دانلود و نصب برنامه لجر لایو کیف پول Ledger Nano S

حالا که عبارت بازیابی را یادداشت کردید، روی صفحه نمایش عبارت “your device is now ready” نمایش داده می‌شود. سخت‌ترین مرحله نصب والت لجر نانو اس تمام شد. اما برای اینکه بتوانید از دستگاه استفاده کنید، لازم است چند تا برنامه هم روی آن نصب کنید.

برای اینکار به سایت رسمی لجر مراجعه کنید و برنامه Ledger Live را روی کامپیوترتان دانلود و نصب کنید. در سیستم عامل مک، کافی است آیکون لجر لایو را به پوشه برنامه‌های خود منتقل کنید.

حالا برنامه را باز کنید و روی ” Initialize a new Ledger device” کلیک کنید.

آموزش نصب لجر نانو اس، راه اندازی و تنظیمات Ledger Nano S

در صفحه بعد لجر نانو اس را انتخاب کرده و روی “Continue” کلیک کنید.

حالا یک سری مراحل انجام می‌شود تا اجرای درست مراحل قبلی، مانند اینکه پین‌کد را انتخاب و عبارت بازیابی از یادداشت کرده‌اید، تائید شود. در قسمت “Security Checklist” نیز می توانید تأیید کنید که لجر نانو اس شما قانونی است.

بعد از انتخاب رمز عبور لجر لایو، دستگاه شما آماده نصب برنامه‌های مورد نیاز است.

آپدیت برنامه لجر لایو

پس از نصب برنامه، از شما خواسته می‌شود که پیش از استفاده از دستگاه حتما برنامه آن را به‌روزرسانی نمائید. در صورت در دسترس بودن آپدیت، از قسمت «Manager» برنامه لجر لایو و زیر عبارت App catalog، یک نوتیفیکیشن مشاهده خواهید کرد. اگر اعلانی وجود نداشت، یعنی آخرین ورژن نصب است. حالا روی «Update» کلیک کرده و 4 کاراکتر اول و آخر شناساگر نمایش داده شده روی برنامه Ledger Live را با کیف پول لجر نانو اس مقایسه کنید.

آپدیت برنامه لجر لایو

حال از شما خواسته می‌شود تا USB را قطع و دوباره متصل کنید. دکمه سمت چپ دستگاه را فشار داده و نگه دارید تا UBS دوباره متصل شود. پس از نمایش «Bootloader»، دکمه را رها کنید. حالا Bootloader ،MCU و فریمور به‌روزرسانی خواهند شد. پس از اتمام این مرحله، روی دکمه «Close» کلیک کنید.

آپدیت نانو اس برنامه لجر لایو-نصب و راه اندازی لجر

نحوه نصب برنامه ها و استفاده از لجر لایو منیجر (Ledger Live Manager)

بعد از باز کردن برنامه، از منوی سمت چپ، تب «Manager» را انتخاب کرده و برنامه مربوط به هر ارز را از طریق گزینه «Instal» نصب نمائید. پیشنهاد می‌کنیم که ابتدا برنامه کیف پول بیت کوین را نصب کنید، چراکه برای استفاده از برنامه‌های ارزهایی مانند بیت کوین کش، بیت کوین گلد، بیت کوین پرایوت، بیت کوین تست‌نت، دش، دیجی بایت، دوج کوین، اچ‌کش (Hcash)، کومودو (Komodo)، لایت کوین، PivX، پیر کوین (Peercoin)، کوانتم (Qtum)، استیلس (Stealth)، زی کش (Zcash) و زن کش (ZenCash) به برنامه بیت کوین نیاز دارید.

پس از نصب برنامه مربوط به هر ارز، آیکن آن در صفحه دستگاه، کنار آیکن ستینگ نمایش داده می‌شود.

آپدیت نانو اس برنامه لجر لایو-نصب و راه اندازی لجر

اکنون قادر به استفاده از برنامه ها برای ارسال و دریافت ارز دیجیتال توسط برنامه لجر لایو هستید.

بازیابی کیف پول لجر نانو اس

در صورت عدم دسترسی به دستگاه، فراموشی پین‌کد یا گم شدن عبارت بازیابی، باید مراحل زیر را انجام دهید.

عدم دسترسی به دستگاه

در صورت گم، سرقت یا خراب شدن کیف پول سخت افزاری لجر نانو اس، عبارت بازیابی‌تان را در هر کیف پول سخت افزاری یا نرم افزاری که از عبارت بازیابی 24 کلمه‌ای پشتیبانی می‌کند (مانند کیف پول کوینومی)، وارد کنید. برای این کار به عبارت بازیابی که در هنگام نصب دستگاه توصیه کرده بودیم روی کاغذ یادداشت کنید، نیاز دارید. بدون داشتن عبارت بازیابی امکان ریکاوری والت Ledger Nano S  وجود ندارد و عملا ارزهای شما از دست رفته است.

فراموشی پین‌کد

  1. بعد از 3 بار وارد کردن اشتباه رمز عبور، کیف پول لجر نانو اس به تنظیمات کارخانه بازگشته و کلیدهای خصوصی را از محل ذخیره امن خود پاک می‌کند.
  2. پس از ریست شدن دستگاه، کافی است والت را با استفاده از عبارت بازیابی ریکاوری کنید.
  3. سپس یک پین‌کد جدید انتخاب کرده و این بار آن را روی کاغذ یادداشت کرده و در جای امنی کنار عبارت بازیابی نگهداری کنید.

گم شدن عبارت بازیابی

در صورتی که عبارت بازیابی کیف پول Ledger Nano S را گم کرده‌اید، بهتر است سریعا رمز ارزهایتان را به یک حساب موقت دیگر مانند صرافی یا یک کیف پول سخت افزاری یا نرم افزاری دیگر ارسال نمائید.
3 بار رمز عبور را اشتباه وارد کرده تا کیف پول لجر ریست شود.
حالا دوباره یک والت جدید بسازید.
ارزها را از حساب موقت به دستگاه با والت جدید منتقل کنید.
اگر هم کیف پول و هم عبارت بازیابی را گم کرده باشید، امکان ریکاوری والت وجود ندارد.

اتصال لجر نانو اس به یونی سواپ و کیف پول هایی مانند متامسک و مایسلیوم

یکی از بهترین راه‌های معامله در صرافی یونی سواپ، استفاده از والت Ledger Nano S و از طریق اتصال آن به کیف پول متامسک، یکی از شناخته‌شده‌ترین والت‌های دسکتاپ اتریوم، است.

اتصال به MetaMask

برای این کار ابتدا باید یک حساب متامسک داشته باشید. سپس لجر نانو اس را به کامپیوتر متصل کرده و وارد برنامه اتریوم شوید. در برنامه اتریوم، در گوشه بالای سمت راست صفحه روی آیکن متامسک کلیک کرده و گزینه «Connect Hardware Wallet» را انتخاب نمائید.

 

راه اندازی و نصب لجر نانو اس

در مرحله بعد وارد صفحه تنظیمات می‌شوید. از سربرگ «Connect» باید حسابی که مایل به اتصال آن به متامسک هستید را انتخاب نمائید. همانند تصویر زیر، دو گزینه «Ledger Live» و «(Legacy (MEW / MyCrypto» برای انتخاب وجود دارد. پیشنهاد ما این است که چون حساب Legacy ویژگی‌های بیشتری نسبت به حساب Ledger Live دارد، آن را انتخاب نمائید.

نصب و راه اندازی لجر نانو اس

در مرحله آخر نیز حساب مورد نظرتان را انتخاب کرده و روی “Unlock” کلیک نمائید. اکنون والت لجر نانو اس شما به کیف پول متامسک متصل شده است.

آموزش تصویری نصب، راه اندازی و تنظیمات کیف پول لجر نانو اس (Ledger Nano S)

پس از اتصال متامسک به کیف پول Ledger Nano S، به راحتی می‌توانید Metamask را به حساب یونی سواپ متصل کنید. برای این کار در صفحه یونی سواپ از سربرگ “Products”، گزینه “App” را انتخاب نمائید.

سپس در صفحه باز شده، روی گزینه «Connect to a Wallet» کلیک کنید.

سپس «Instal MetaMask» را انتخاب کرده و مراحل نصب را تکمیل نمائید.