لیست کیف پول های سازگار Bip39 (به روز شده در سال 2022)

عبارت بازیابی - لیست کیف پول های سازگار Bip39 (به روز شده در سال 2022)

لیست کیف پول های سازگار Bip39 (به روز شده در سال 2022)

کیف پول های سازگار Bip39 : آیا می‌خواهید بررسی کنید که کدام کیف پول‌ها عبارت بذر بازیابی حافظه‌ای BIP39 را پشتیبانی می‌کنند؟ مقاله زیر را بخوانید تا متوجه شوید.

BIP39 چیست؟

در گذشته، بیت کوین و سایر کیف پول‌های ارزهای دیجیتال با استفاده از کلیدهای خصوصی ایجاد می‌شدند. کلید خصوصی دارای کاراکترهای زیادی است. و از حروف و اعداد تشکیل شده است که استفاده از آن مشکل است.

نمونه کلید خصوصی بیت کوین نوع قدیمی به این صورت است:
8e4616c0b8d9e6d60d5ddc5e0b e61ac492cb11e7737d73e0eec81da1c1fd2f14

با معرفی BIP39، کل فرآیند ایجاد و دسترسی به بیت کوین و سایر کیف پول های ارزهای دیجیتال ساده شده است. این برای ساده کردن فرآیند تولید بذرهای بازیابی برای منابع شما و بازگشت آنها است. نام BIP39 از پیشنهاد شماره 39 بهبود بیت کوین گرفته شده است.

با استفاده از عبارت بازیابی BIP39 (که به آن یادگاری نیز گفته می‌شود)، کاربر می‌تواند بدون استفاده از کلیدهای خصوصی پیچیده، از بیت‌کوین و سایر کیف‌پول‌های ارزهای دیجیتال پشتیبان‌گیری و بازیابی کند.
با این حال، کیف پول را می توان با استفاده از جمله ای متشکل از کلمات در زبان طبیعی به دست آورد.
BIP39 به کاربران این امکان را می دهد تا به جای کلید خصوصی پیچیده، از یک جمله برای دسترسی به کیف پول خود با ارزهای دیجیتال استفاده کنند.
این جمله توسط نرم افزار کیف پول برای تولید آدرس های کیف پول قطعی ترجمه شده است.
نرم افزار کیف پول از الگوریتم هایی برای تولید محتوای کلید خصوصی کلمات BIP39 شما استفاده می کند.

مثالی از عبارت یادگاری BIP39 با 12 کلمه:

glory remain shrug expand feed they notice similar diagram acquire hour razor

پروتکل BIP39 از فهرستی از 2048 کلمه انگلیسی استفاده می کند که با دقت انتخاب شده اند. اگرچه لیست ها به زبان های مختلف وجود دارد، اما استفاده از آنها توصیه نمی شود زیرا اکثر کیف پول ها از کلمات دیگری به جز انگلیسی پشتیبانی نمی کنند. فهرست کامل کلمات رسمی BIP39 را بررسی کنید.

عبارت seed نه تنها به شما امکان دسترسی کامل به آدرس ها (حساب ها) و وجوه خود را می دهد. همچنین راهی برای کیف پول برای دانستن آدرس‌ها (حساب‌های) در بلاک چین است. کیف پول ها قطعی هستند، به این معنی که آنها همیشه مجموعه ای از آدرس ها و کلیدهای خصوصی را از یک عبارت بازیابی معین ایجاد می کنند.

کیف پول ها از عبارات بازیابی 12 تا 24 کلمه ای استفاده می کنند. بستگی به سازنده کیف پول دارد. به عنوان مثال Trezor T از عبارت seed 12 کلمه استفاده می کند. در حالی که Ledger Nano S از 24 کلمه seed استفاده می کند.

آخرین کلمه هر عبارت بذر BIP39 یک کلمه checksum است. این به این معنی است که کلمه ای است که با در نظر گرفتن تمام کلمات قبلی ایجاد شده است. این یک کلمه “تصادفی” مانند سایر کلمات نیست.

امنیت عبارت اولیه BIP39

در تئوری، عبارت بازیابی طولانی تر = کیف پول امن تر. اما حتی عبارت یادگاری 12 کلمه ای برای این لحظه (ژانویه 2022) بیش از اندازه کافی امنیت می دهد. برای آینده قابل پیش‌بینی، عبارت بازیابی 24 کلمه‌ای استاندارد طلایی خواهد بود.

عبارت یادگاری شما که روی یک تکه کاغذ نوشته شده است، حتی اگر در یک گاوصندوق قفل شده یا در انبوهی از اسناد دفن شده باشد، باز هم یک تکه کاغذ است.
موقعیت‌های مختلف می‌توانند عبارت پشتیبان شما را به خطر بیندازند. و در آینده آن را غیرقابل خواندن کنند. کاغذ را می توان به راحتی از بین برد.

به همین دلیل است که باید از عبارت seed خود با استفاده از کیف پول کریپتو فلزی و ترجیحاً استیل ضد زنگ مانند Coinplate که با BIP39 سازگار هستند، نسخه پشتیبان تهیه کنید.
به عنوان مثال با Coinplate Alpha می توانید به راحتی از 1 کیف پول Ledger Nano S/X یا دو کیف پول Trezor T نسخه پشتیبان تهیه کنید. این نوع پشتیبان می تواند از آتش، سیل یا حتی فروریختن خانه جان سالم به در ببرد.

محافظ فلزی عبارات بازیابی الیپال یک ابزار فلزی و مستحکم و بسیار کاربری است که برای ذخیره عبارت بازیابی 12/15/18/21/24 کلمه ای کیف پول سخت افزاری و کیف پول نرم افزاری استفاده می شود. 

آیا BIP39 برای بازیابی کیف پول کافی است؟

سیستمی که کیف پول‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری برای بازیابی از آن استفاده می‌کنند، بر اساس استانداردهای چندگانه صنعت است.
یکی از آنها BIP39 است که قبلاً در مورد آن صحبت کردیم و توضیح می دهد که چگونه عبارت seed با استفاده از مجموعه ای از 2048 کلمه ساخته می شود.

کیف پول از یک عبارت اولیه نه تنها به عنوان کلید بلکه به عنوان دستورالعملی برای تنظیم تمام آدرس ها و کلیدهای خصوصی برای هر چیزی که در یک کیف پول ذخیره می شود استفاده می کند.
این بدان معنی است که به راهی برای ساختن این داده ها از عبارت seed نیز نیاز دارد.

این هنگام استفاده از عبارات seed در یک کیف پول کاملاً متفاوت بسیار مهم است. اگر با استفاده از کیف پولی از همان ارائه دهنده بازیابی کنید، مشکلی ندارید.
اما یک فروشنده متفاوت می‌تواند از مجموعه دستورالعمل‌های دیگری استفاده کند و می‌تواند آدرس‌ها و کلیدهای مختلفی ایجاد کند، که به این معنی است که شما به وجوه خود دسترسی نخواهید داشت.

در اینجا استانداردهای دیگری مانند BIP44، BIP49 و BIP84 وجود دارد که توضیح می‌دهند چگونه آدرس‌ها و کلیدها باید از یک Seed تولید شوند.
اگر می خواهید کیف پول خود را در کیف پول دیگری بازیابی کنید، باید مطمئن شوید که هر دو از مجموعه دستورالعمل های مشابهی استفاده می کنند.
به عنوان مثال، اگر در ابتدا کیف پول خود را راه اندازی کردید و با استفاده از Ledger Nano S تخم تولید کردید و می خواهید کیف پول خود را در Trezor T جدید بازیابی کنید.
این مجموعه دستورالعمل‌ها «مسیر مشتق» نامیده می‌شوند و به کیف پول آموزش می‌دهند که چگونه یک مسیر به آدرس‌ها را از عبارت seed استخراج کند.

 • می‌توانید در مستندات ارائه‌شده توسط سازنده/ارائه‌دهنده کیف پول بررسی کنید که از کدام استاندارد اشتقاق استفاده می‌کند تا بتوانید مطمئن شوید که می‌توانید کیف پول خود را با خیال راحت جابه‌جا کنید. مهمترین استاندارد در مورد مسیرهای مشتق BIP44 است.
 • نکته مهم دیگر این است که بررسی کنید آیا کیف پول ها از همان سکه ها پشتیبانی می کنند یا خیر. اگر کیف پول دیگر از یک سکه معین پشتیبانی نکند، یک مسیر مشتق به یک آدرس و کلید معتبر ایجاد نخواهد کرد.
آیا BIP39 برای بازیابی کیف پول کافی است؟

من عبارت seed درست را وارد کردم. اما هیچ تعادلی نمی بینم.

به دلیل نحوه عملکرد استاندارد BIP39، گاهی اوقات نوشتن فقط یک عبارت اولیه کافی نیست.
همچنین مهم است که از چه مسیر اشتقاقی استفاده می کردید. گاهی اوقات هنگام وارد کردن یک عبارت seed به کیف پول دیگری توسط فروشنده متفاوت، seed شما مجموعه آدرس های یکسانی را ایجاد نمی کند. با این کار موجودی های خالی به شما نشان داده خواهد شد. به همین دلیل مهم است که مطمئن شوید کیف پول شما از تمام استانداردهای صنعت استفاده می کند. اما برای اطمینان بیشتر باید بدانید که از چه نوع یا مدل کیف پولی برای ایجاد عبارت seed استفاده کرده اید. به این ترتیب می توانید بفهمید که از کدام روش ایجاد مسیر مشتق استفاده شده است.

آیا همه کیف پول ها با BIP39 سازگار هستند؟

متأسفانه همه کیف پول های موجود با استاندارد عبارت بازیابی BIP39 و سایر استانداردهای صنعتی سازگار نیستند. برخی از آنها از استانداردهای مشابه اما اختصاصی از عبارت seed استفاده می کنند، به این معنی که اگر کیف پول سخت افزاری یا نرم افزاری شما خراب یا گم شده است، باید از کیف پول دیگری که از همان سازنده خریداری شده است استفاده کنید.
این بدان معنی است که در صورت از کار افتادن سازنده، ممکن است در بازیابی کیف پول خود با مشکل مواجه شوید. به همین دلیل است که استفاده از کیف‌پول‌هایی را که از استانداردهای صنعتی مانند BIP39 و BIP44 استفاده نمی‌کنند و سایر کیف‌هایی که در صورت عدم پشتیبانی سازنده دیگر از دستگاه شما، شانس بازیابی بهتری را به شما می‌دهند، توصیه نمی‌کنیم.

همیشه بررسی کنید که آیا سازنده کیف پول سخت افزاری به صراحت به توانایی بازیابی کیف پول از هر کیف پول سازگار دیگر (BIP39/BIP44) در مستندات اشاره می کند یا خیر.

استانداردهای دیگر عبارت بازیابی

BIP39 و موارد دیگری که قبلاً ذکر شد، تنها راهی نیستند که کیف پول ها عبارات اولیه را ایجاد و بازیابی می کنند.
به عنوان مثال، کیف پول Electrum از سیستم خود استفاده می کند، که برخی از کارشناسان آن را برتر از سیستم رایج “BIP” مورد بحث ما می دانند.
سیستم الکتروم از یک روش واحد برای استخراج مسیر استفاده می کند. و به کاربران خود اجازه می دهد تا مطمئن شوند که به همان روش بازیابی می شود.
برخی از کیف پول ها می توانند عبارات اولیه مختلفی را وارد کنند و برخی فقط یک استاندارد دارند. توجه داشته باشید که هر عبارت بذری یکسان نیست و بررسی کنید که معیار شما چیست. اگر از کیف پول با روش بازیابی اولیه استفاده می کنید، ممکن است در آینده نتوانید از کیف پول های مختلف برای بازیابی سکه های خود استفاده کنید.

لیست کیف پول های سخت افزاری سازگار با BIP39 (A-Z):

لیست نرم افزارهای سازگار با BIP39 و کیف پول موبایل (A-Z):

 • AirGap Wallet
 • Atomic
 • Bisq
 • Bitcoin Core
 • Bither
 • com
 • BlueWallet
 • Bread
 • Cobo Wallet
 • Coinomi
 • Eidoo
 • Electrum
 • Enjin Wallet
 • Exodus
 • Jaxx
 • Mycelium
 • MyCryptoWallet
 • MyEtherWallet
 • Ownbit
 • Samourai
 • Trust Wallet
 • Wasabi