کیف پول کریپتو چیست، چگونه کار می کند، انواع، امنیت

کیف پول کریپتو چیست، چگونه کار می کند، انواع، امنیت

کیف پول کریپتو چیست، چگونه کار می کند، انواع، امنیت

هر کسی که در ارزهای رمزپایه سرمایه گذاری می کند یا در تجارت دارایی های دارایی های غیرمتمرکز (DeFi) یا توکن های غیرقابل تعویض (NFT) درگیر است، برای مدیریت دارایی های خود باید یک کیف پول رمزنگاری داشته باشد.
برخلاف کیف پول‌های سنتی، کیف پول‌های کریپتو به کاربران اجازه می‌دهند تا قراردادهای هوشمندی را که در فناوری بلاک چین وجود دارد، اجرا کنند.

کیف پول کریپتو چیست ؟

کیف پول‌های کریپتو نرم‌افزار یا دستگاه‌های فیزیکی هستند که تمام کلیدهایی را که صاحبان رمزارز برای دسترسی به شبکه بلاک چین و مدیریت ارزهای دیجیتال خود نیاز دارند، ذخیره می‌کنند.
برخلاف کیف پول‌ها که دارای ارز فیزیکی هستند، این کیف پول‌ها – و کلیدهای موجود در آن‌ها – برای ذخیره و انتقال سکه‌های رمزنگاری بسیار مهم هستند.
از آنجایی که رمزارزها دارایی‌های دیجیتالی هستند که فقط در فناوری بلاک چین وجود دارند، هنگام ثبت کیف پول به مالکان کلیدهای عمومی و خصوصی داده می‌شود.
اینها به عنوان اثبات مالکیت سکه های کریپتو عمل می کنند و هر زمان که مالکان بخواهند به دارایی های خود دسترسی داشته باشند، به عنوان شناسه عمل می کنند.
بنابراین ضروری است که کلیدها به طور ایمن ذخیره شوند و کیف پول های رمزنگاری با اقدامات امنیتی محافظت شده و با دقت مدیریت شوند.
دوقلوهای Winklevoss – اولین میلیاردرهای بیت کوین و ادعایی از بنیانگذاران فیس بوک – از کلیدهای خصوصی خود با چاپ کردن آنها و ذخیره قطعات آنها در صندوق های امانات مختلف در سراسر ایالات متحده محافظت می کنند.

تفاوت کیف پول سرد در مقابل کیف پول سخت افزاری

از آنجایی که انواع مختلفی از کیف پول های کریپتو وجود دارد، درک تفاوت بین آنها و نحوه عملکرد هر کدام برای انتخاب بهترین کیف پول برای هر کاربر ضروری است.
ساده ترین راه برای توضیح کیف پول های کریپتو این است که بدانید دو دسته وجود دارد: کیف پول های داغ و کیف پول های سرد (یا سخت). اولین مورد فقط به صورت دیجیتالی وجود دارد و به دلیل اینکه همیشه آنلاین هستند، به طور قابل توجهی در برابر حملات هک و فیشینگ آسیب پذیرتر هستند.
اما کیف پول‌های سخت‌افزاری – که کیف‌پول‌های سرد زیرمجموعه آن‌ها هستند – فیزیکی هستند و چون آفلاین و در دنیای واقعی وجود دارند، حمله به آن‌ها برای عوامل مخرب بسیار سخت‌تر است.
البته، هر نوع کیف دارای فهرست بسیار دقیق‌تری از ویژگی‌ها است، و دارندگان رمزارز باید دقت لازم را انجام دهند تا تصمیم بگیرند که کدام کیف پول با نیازهای آنها مطابقت دارد.

به عنوان مثال، برخی از کاربران راحتی کیف‌پول‌های داغ را ترجیح می‌دهند – چون این کیف پول‌ها دیجیتالی هستند، می‌توان به سرعت از هر دستگاهی به آنها دسترسی داشت.
با این حال، کاربران پیشرفته‌تری که به دنبال امنیت بیشتر برای دارایی‌های دیجیتال خود هستند، ممکن است سخت‌افزار کیف پول کریپتو یا حتی کیف پول سرد را انتخاب کنند.
مالکان همچنین باید سازگاری کیف پول های کریپتو مختلف را در نظر بگیرند زیرا همه آنها در بلاک چین ها و ارزهای دیجیتال مختلف کار نمی کنند.

کیف پول داغ چیست؟

یک انتخاب محبوب برای دارندگان رمزارز، کیف‌پول‌های داغ راه‌حل‌های ذخیره‌سازی دیجیتالی برای کلیدهای خصوصی هستند – مدرکی که مالکیت همه مالکان هنگام خرید ارز دیجیتال دریافت می‌کنند.
از آنجا که آنها نوعی نرم افزار میزبانی آنلاین هستند، کیف پول های داغ همیشه به اینترنت متصل هستند.
برای راحتی طراحی شده است، کاربران می توانند برای دسترسی سریع، مدیریت و انتقال دارایی های خود به کیف پول های داغ دسترسی داشته باشند. اما، چون کیف پول ها همیشه آنلاین هستند، حمله به آنها نیز آسان است.
به این ترتیب، به ویژه برای کاربران کیف پول داغ بسیار مهم است که اقدامات امنیتی بیشتری برای محافظت از کیف پول، کلیدها و رمزارزهای خود مانند استفاده از رمزهای عبور قوی انجام دهند.

کیف پول سخت افزاری چیست؟

بنابراین، کیف پول سخت چیست و چه تفاوتی با کیف پول داغ دارد؟ نکته اصلی این است که کیف پول های سخت یا کیف پول های سخت افزاری فیزیکی هستند نه دیجیتالی.
اینها ممکن است، برای مثال، دستگاه هایی شبیه درایو USB باشند. آنها همچنین کلیدهای خصوصی کاربر را ذخیره می کنند – و بنابراین، به عنوان اثبات مالکیت دارایی های رمزنگاری عمل می کنند.
کیف پول‌های سخت به کاربران اجازه می‌دهند تا تراکنش‌های رمزنگاری را احراز هویت کنند و قراردادهای هوشمند را در سراسر بلاک چین اجرا کنند.

علاوه بر این، کیف پول‌های سخت‌افزاری به کاربران اجازه می‌دهند تا از آدرس‌های زنجیره بلوکی متعددی استفاده کنند.
این بسیار مهم است زیرا به کاربران اجازه می‌دهد دارایی‌های رمزنگاری مختلف خود را جدا نگه دارند، اما از طریق یک پورتال قابل دسترسی باشند و تراکنش‌ها را فقط با بلاک چین‌های خاص حاوی دارایی‌هایی که کاربر می‌خواهد انجام دهد، مجاز می‌سازد.
با این حال، اگرچه سخت‌افزار کیف پول کریپتو، کلیدها را جدا از صرافی‌ها ذخیره می‌کند، زیرا آنها همچنان با Web3 تعامل دارند، این دستگاه‌ها ممکن است آسیب‌پذیری‌هایی داشته باشند.
به این ترتیب، کیف پول های سخت ممکن است همچنان در معرض هکرها باشند. به عنوان مثال، این کیف پول ها ممکن است به طور ناخواسته برای امضای قراردادهای هوشمند مخرب استفاده شوند که دارایی ها را به یک هکر ارسال می کند.

کیف پول سخت افزاری در مقابل کیف پول ذخیره سازی سرد

کیف پول های ذخیره سازی سرد – یا به سادگی کیف پول های سرد – نوع خاصی از سخت افزار کیف پول رمزنگاری هستند.
شاید مهم ترین تفاوت کیف پول سرد با کیف پول سخت افزاری این است که کیف پول های سرد یک لایه امنیتی اضافی برای محافظت از دارایی های کاربر ارائه می دهند.
هنگام بررسی کیف پول ذخیره سازی سرد، کاربران باید بدانند که این کیف پول کاملاً از اینترنت جدا شده است و هیچ گونه تعاملی با Web3 ندارد و بنابراین قراردادهای هوشمند را روی بلاک چین ها اجرا نمی کند.
در عوض، این کیف پول ها به صورت پشت سر هم با کیف پول های فعال برای اجرای تراکنش ها کار می کنند. در بسیاری از موارد، امکان ایجاد یک کیف پول سرد بر روی سخت افزار کیف پول رمزنگاری موجود و استفاده از آن برای امضای تراکنش ها از طریق کیف پول فعال وجود دارد.
از آنجایی که آنها کاملا آفلاین عمل می کنند و تعامل Web3 ندارند، کیف پول های سرد امن ترین نوع کیف پول رمزنگاری محسوب می شوند.

امنیت برای کیف پول های کریپتو

بسیار مهم است که صاحبان و معامله گران کریپتو اقدامات امنیتی را اجرا کنند که کیف پول های رمزنگاری آنها را در برابر مجرمان سایبری محافظت کند.
استفاده از سخت افزار کیف پول کریپتو در حالی که درک می کنید کیف پول سرد چیست و چگونه می تواند دارایی های شما را ایمن کند، دو اقدام مفید است.
با این حال، بسیاری از کاربران همچنان ترجیح می دهند از کیف پول های داغ به دلیل راحتی که ارائه می دهند استفاده کنند.
در این موارد، به ویژه ضروری است که کاربران بدانند چگونه کیف پول های رمزنگاری خود را به درستی ایمن کنند. این اقدامات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • استفاده از VPN برای رمزگذاری تمام تراکنش ها.
  • ایجاد و مدیریت رمزهای عبور قوی با مدیر رمز عبور.
  • نرم افزار آنتی ویروس را روی همه دستگاه ها نصب کنید و مطمئن شوید که به روز هستند.
  • در مورد کلاهبرداری های احتمالی فیشینگ هوشیار باقی می ماند.
  • استفاده از احراز هویت چند عاملی

لیست کیف پول های رمزنگاری شده: کیف پول هایی که باید درباره آن بدانید.

بسیار مهم است که صاحبان و معامله گران کریپتو اقدامات امنیتی را اجرا کنند که کیف پول های رمزنگاری آنها را در برابر مجرمان سایبری محافظت کند.
استفاده از سخت افزار کیف پول کریپتو در حالی که درک می کنید کیف پول سرد چیست و چگونه می تواند دارایی های شما را ایمن کند، دو اقدام مفید است.
با این حال، بسیاری از کاربران همچنان ترجیح می دهند از کیف پول های داغ به دلیل راحتی که ارائه می دهند استفاده کنند.
در این موارد، به ویژه ضروری است که کاربران بدانند چگونه کیف پول های رمزنگاری خود را به درستی ایمن کنند. این اقدامات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

1. کیف پول کوین بیس

به عنوان یکی از بزرگترین صرافی های رمزنگاری، کوین بیس سه کیف پول کریپتو ارائه می دهد.
کیف پول کوین بیس همه کاره ترین آنهاست. به عنوان مثال، در صرافی‌های متعدد، از جمله Uniswap و 1inch، ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین، و BNB، و حتی دارایی‌های غیرمتمرکز مالی (DeFi) و NFT کار می‌کند.
شاید مفیدتر از همه، با Ledger – یک ارائه دهنده سخت افزار محبوب کیف پول رمزنگاری – برای ارائه میزبانی آفلاین که با ویژگی های دیجیتالی Coinbase Wallet سازگار است، شریک می شود.
علاوه بر این ویژگی‌ها، کیف پول کوین بیس به کاربران اجازه می‌دهد تا حساب‌های بانکی را از اکثر مؤسسات بزرگ متصل کنند، دارای یک رابط کاربری بصری است و احراز هویت بیومتریک را ارائه می‌دهد.
حتی امکان ایجاد کیف پول کوین بیس بدون استفاده از خود صرافی وجود دارد. این تمرکززدایی مفید است زیرا تضمین می کند که در صورت هک شدن صرافی، کلیدهای کاربر در معرض دید قرار نخواهند گرفت.

2. کیف پول دیفای Crypto.com

بخشی از Crypto.com، این کیف پول داغ خاص به طور خاص برای DeFi و NFT طراحی شده است.
کاربران می توانند بیش از 800 ارز دیجیتال از جمله بیت کوین، اتریوم، کاسموس و کوین USD را از طریق این کیف پول مدیریت کنند.
کیف پول Crypto.com DeFi همچنین چندین لایه امنیتی را از طریق گنجاندن ویژگی هایی مانند احراز هویت دو مرحله ای و رمزگذاری رمز عبور ارائه می دهد.

3. متاماسک

MetaMask که در بین کسانی که ارز اتریوم را دارند و معامله می کنند، محبوب است، کیف پول داغی است که دسترسی کامل به مجموعه بی سابقه ای از توکن ها و برنامه های غیرمتمرکز در بلاک چین اتریوم را ارائه می دهد.
با این حال، محبوبیت کیف پول رمزنگاری MetaMask با سازگاری آن با بلاک چین های مختلف مانند Polygon، Binance Smart Chain و Avalanche و بازارهای NTF از جمله OpenSea و Rarible نیز توضیح داده می شود.
MetaMask بر روی کد منبع باز ساخته شده است، به این معنی که به طور مداوم برای آسیب پذیری ها آزمایش می شود و با وصله های امنیتی منتشر می شود که به حفظ امنیت آن کمک می کند.
همراه با یک رابط کاربری با طراحی خوب و استفاده آسان، کاربران می توانند از طریق هر دستگاه اندروید یا iOS یا به عنوان افزونه در مرورگرهایی مانند Google Chrome و Mozilla Firefox به کیف پول خود دسترسی داشته باشند.

4. تراست ولت

Trust Wallet، بخشی از شرکت Binance، یکی از محبوب‌ترین کیف پول‌های رمزنگاری شده برای کاربرانی است که به لطف مرورگر Web3 به پشتیبانی از dApps و NFTS نیاز دارند.
با این حال، از 65 بلاک چین مختلف نیز پشتیبانی می کند، که آن را با بیش از 4500 دارایی دیجیتال سازگار می کند.
همه اینها با یک رابط کاربری بسیار کاربرپسند ارائه می شود که برنامه را حتی برای مبتدیان مناسب می کند اما نمودارهایی را برای ردیابی قیمت برای کاربران پیشرفته ارائه می دهد.

۵- لجر نانو ایکس

لجر علاوه بر اینکه یک نام مشهور در رمزنگاری است، سخت افزار کیف پول کریپتو نیز ارائه می دهد.
سه دستگاه موجود است، اما Ledger Nano X تعادل مفیدی بین استفاده آسان و ارائه عملکرد کامل ایجاد می‌کند.
نمونه بارز نحوه عملکرد کیف پول های سخت افزاری، این دستگاه دارای صفحه نمایش OLED و اتصال بلوتوث است و با برنامه Ledger Live برای مدیریت یکپارچه دارایی سازگار است.
علاوه بر این، Ledger Nano X از NFTS و بیش از 1000 سکه رمزنگاری پشتیبانی می‌کند و چندین تدابیر امنیتی از جمله «عبارت بازیابی محرمانه» 24 کلمه‌ای، حفاظت از پین و یک تراشه عنصر امن CC EAL5+ ارائه می‌دهد.

6. ترزو مدل تی

Trezor Model T نمونه دیگری از سخت افزار کیف پول رمزنگاری است که معنای کیف پول سخت افزاری را بالا می برد.
از صفحه نمایش لمسی LCD رنگی 1.54 اینچی دستگاه، کاربران می توانند 1456 سکه و توکن از جمله بیت کوین، اتریوم و لایت کوین را مدیریت کنند و بدون کارمزد معامله کنند.
Trezor همچنین امنیت سطح بالایی را ارائه می‌دهد، از جمله Shamir Backup برای ایجاد کلیدهای بازیابی چند کلمه‌ای، پین‌های تعریف‌شده توسط کاربر تا حداکثر ۵۰ رقم – یا عبارت‌های عبور تولید شده توسط کاربر – و تأیید فیزیکی مستقل و لازم برای هر تراکنش در دستگاه. .

آشنایی با کیف پول های کریپتو

کیف پول‌های رمزنگاری ابزاری ضروری برای هر کسی است که درگیر ارزهای دیجیتال و سایر دارایی‌های دیجیتال است.
با این حال، درک نحوه تمایز بین گزینه‌های مختلف در کیف پول‌های کریپتو برای تصمیم‌گیری اینکه کدام یک برای نیازهای یک کاربر خاص بهتر عمل می‌کند، ضروری است.
علاوه بر دانستن مزایا و معایب کیف پول های داغ و کیف پول سرد در مقابل کیف پول های سخت افزاری،
کاربران باید سعی و کوشش خود را با تعداد زیادی سخت افزار کیف پول رمزنگاری در دسترس انجام دهند و تصمیم بگیرند که کدام یک برای آنها مفیدتر است – و از همه مهمتر، دارایی های آنها را ایمن نگه می دارد.