چگونه وایت پیپر (White paper) را مطالعه کنیم؟

چگونه وایت پیپر (White paper) را مطالعه کنیم؟

چگونه وایت پیپر (White paper) را مطالعه کنیم؟

نکات کلیدی وایت پیپر (White paper) یا کاغذهای سفید :
– کاغذ سفید خلاصه‌ای فنی از یک پروژه است که برای اطلاع عموم و افراد ذینفع احتمالی از عناصر پروژه مانند مأموریت، تیم، نقشه راه و چگونگی رسیدن به آن طراحی شده است.

– دانستن نحوه خواندن یک کاغذ سفید برای شناسایی پروژه‌هایی که واقعاً به آن‌ها اعتقاد دارید با بینش کامل و جامع کلیدی است – نه اینکه به ریشه‌کن کردن کلاهبرداری‌ها قبل از اینکه رمزارز خود را پشت تیمی که نمی‌شناسید پرتاب کنید.

– ممکن است خواندن یک کاغذ سفید بیش از حد پیچیده به نظر برسد، اما فقط برای متخصصان فناوری وجود ندارد. شما می توانید یاد بگیرید که یک کاغذ سفید بخوانید و سفر رمزنگاری خود را در دستان خود بگیرید.

در اینجا، ما به شما یک مهارت ارزشمند را آموزش می دهیم – چگونه یک مقاله سفید را بخوانید و چرا منبع اطلاعاتی مهمی است.
همه چیز با یک کاغذ سفید شروع شد.

در سال 2008، یک وایت پیپر مرموز در جوامع دانشگاهی شروع به گردش کرد. آن را “بیت کوین: یک سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا” نامیدند. هیچ ویژگی برجسته ای نداشت و حتی اولین مقاله ای نبود که درباره راه حل های پرداخت همتا به همتا بحث می کرد.

اما این اولین راه حلی بود که با موفقیت اجرا شد – و 14 سال بعد، آن سند بی ضرر اساس مطلقاً همه چیز در اکوسیستم بلاک چین است. ای کاش در آن زمان آن را خوانده بودید، درست است؟

Crypto یک اکوسیستم مبتنی بر نوآوری سریع است – تکرارها و تحولات مختلف که همه از ایده های موجود بیرون آمده اند. و با هر توسعه جدید، یک مقاله سفید برای توضیح مفهوم و ارائه جزئیات اساسی آن منتشر می شود.

شاید متوجه نشوید،
اما وایت پیپر،  همه جا یکی از قدرتمندترین ابزارهای شما در web3 است.
هنگامی که نوبت به ارزیابی انتقادی پتانسیل یک پروژه می‌شود، بینش عالی ارائه می‌دهد: اگر می‌خواهید پول خود را پشت سر چیزی بگذارید، می‌خواهید تا آنجا که ممکن است درباره آن بدانید، درست است؟

درک عملکرد یک کاغذ سفید و نحوه خواندن آن به شما در ارزیابی پروژه ها در فضا و ایجاد یک استراتژی برای خود دست برتر می دهد. بیایید به پیچ و مهره های کاغذهای سفید و نحوه خواندن آنها بپردازیم.

وایت پیپر (White paper) یا کاغذهای سفید

اولین چیزها اول: کاغذ سفید چیست؟

بیایید با اصول اولیه شروع کنیم. وایت پیپر،  خلاصه ای از یک پروژه است که جزئیات خاصی را در رابطه با مشکل حل شده، راه حل پیشنهادی، فناوری مورد استفاده و تیم پشت این تلاش ارائه می دهد.

کاغذهای سفید مختص رمزنگاری نیستند. در واقع آنها را می توان در سراسر صنعت علم، فناوری و طراحی محصول یافت، و ابزاری برای ارائه دید کلی به خوانندگان و سرمایه گذاران از یک پروژه – و فروش پیشنهاد آن به سرمایه گذاران بالقوه است.

جای تعجب نیست که در کریپتو – دنیایی که بر اساس پروژه‌ها و نوآوری‌های جدید ساخته شده است و به دنبال حمایت از جامعه خود هستند – کاغذهای سفید یکی از اجزای اصلی این فضا هستند.

اما کاغذهای سفید می توانند بسیار پیچیده باشند و ممکن است شروع به خواندن یکی از آنها سخت باشد. اگر چنین احساسی داشتید، نگران نباشید. – در اینجا ما به شما یک نمای کلی از آنچه را که باید جستجو کنید ارائه می‌دهیم تا بتوانید گنج پنهان را از این سند فوق‌العاده ارزشمند بیرون بیاورید.

در اینجا چیزی است که باید به دنبال آن باشید و چرا مهم است.

مکان: تاثیر موقعیت مکانی وایت پیپر (White paper)

دانستن اینکه یک پروژه در کجا قرار دارد، شما را در مورد محیط نظارتی که با آن مواجه است، آگاه می کند.
پروژه‌هایی که در کشورهایی با مقررات سخت‌گیرانه رمزنگاری مستقر هستند، در نهایت نسبت به پروژه‌هایی که در مناطق دوستدار کریپتو هستند، کار سخت‌تری دارند.
پروژه‌ای که در مکان‌هایی که رمزارزها غیرقانونی هستند، مانند نیجریه یا ترکیه، ممکن است در مقایسه با پروژه‌ای در السالوادور یا آلمان که هر دو کاملاً لیبرال رمزنگاری هستند، با مشکل مواجه شود.

و نوع توکن ارائه شده توسط یک پروژه نیز یک ویژگی تعیین کننده در نحوه برخورد قانون با آن است.
برای مثال، اگر توکن ها به عنوان اوراق بهادار طبقه بندی شوند، پروژه با چارچوب قانونی متفاوت و بسیار سخت گیرانه تری نسبت به زمانی که سکه منتشر می کرد، مواجه خواهد شد.
یک مثال عالی از این موضوع را می توان در مورد در حال انجام Ripple v SEC مشاهده کرد، که کمیسیون بورس و اوراق بهادار XRP ریپل را بر این اساس هدف قرار می دهد که این یک اوراق بهادار است و باید تنظیم شود. ما هنوز نتیجه این پرونده را نخواهیم دید، اما برای بقیه صنعت یک علامت بالا خواهد بود و باعث عدم اطمینان طولانی مدت برای ریپل شده است.

درباره فضای نظارتی در کشوری که پروژه شما در آن مستقر است، تحقیق کنید. وایت پیپر،  ممکن است به آن نوع جزئیات (قانون منطقه ای) وارد نشود، اما برای شما مهم است که قدرت تحقیق در این مورد را برای خودتان داشته باشید.

چرایی وایت پیپر (White paper): مورد مصرف چیست؟

هر پروژه یک هدف دارد و دانستن عملکرد و هدف خاص یک پروژه به شما بینشی در مورد چند چیز می دهد:

در مرحله اول، کاغذ سفید مأموریت کلی پروژه را ارائه می دهد.

سودمندی و فایده

اگر نمی توانید محتوایی بیشتر از پیشنهاد پاداش پیدا کنید، برنامه کاربردی نازک است و ممکن است پروژه تا آنجا که می بالد پیش نرود. ابزار واقعی به این معنی است که یک عملکرد واقعی وجود دارد که پروژه می تواند ارائه دهد و راه حلی برای یک مشکل ارائه می دهد.

رقابت

ثانیاً، به شما نشان می دهد که چه تفاوتی با پروژه های رقیب دارد. اگر تیم بتواند بدون تکیه بر استفاده از رقابت به عنوان نقطه مرجع، هدف خود را در کاغذ سفید مشخص کند، نشانه خوبی است.

Uniswap نمونه خوبی از پروژه ای است که هم ابزار کاربردی (یک بازارساز خودکار که در آن افراد می توانند رمزنگاری خود را مبادله کنند) و هم یک راه حل منحصر به فرد برای یک مشکل ارائه می دهد (آنها نیازی به انتظار برای مطابقت دفترچه سفارش ندارند، به این معنی که هزینه لغزش وجود ندارد) . به عنوان اولین AMM، یک پلتفرم منحصر به فرد را ارائه کرد که صنعت در کل به آن نیاز داشت.

شما معمولاً دلیل پشت پروژه را در ابتدای کاغذ سفید خواهید یافت،
همانطور که چارچوبی را برای اجزای فنی تر “چگونگی” “how” یک پروژه تنظیم می کند. “Speaking of…”صحبت از…

نحوه: مکانیسم ها، پروتکل ها و فرآیندها

درک سیستم های زیربنایی که یک پروژه را تامین می کنند بسیار مهم است. نگاهی به این که از چه نوع مکانیزم اجماع استفاده می‌کند (اگر بلاک چین خود را دارد)، یا قراردادها یا پروتکل‌های هوشمند داخلی آن (اینها مکانیسم‌های داخلی مبادلات، استخرهای نقدینگی و سایر سرویس‌های رایج هستند)، به شما اهمیت می‌دهد. بینش پروژه: نحوه عملکرد آن، نقاط قوت، ضعف، پاداش برای شرکت کنندگان و حتی مصرف انرژی.

این ممکن است کمی ظریف به نظر برسد، اما مهم است که بدانید پروژه برای کسانی که مستقیماً درگیر هستند (مانند اعتبارسنجی) چقدر مقیاس‌پذیر و متمرکز بر آینده خواهد بود.
و از نظر پایداری آن، و همچنین اینکه آیا با سایر پروژه‌های آینده قابل همکاری خواهد بود یا خیر.

آیا وایت پیپر (White paper) باید روی یک بلاک چین باشید؟

نگاهی به اینکه پروژه چگونه عمل می‌کند و چه مشکلی را حل می‌کند، بینشی را در مورد اینکه آیا اصلاً باید روی یک بلاک چین باشد یا خیر می‌دهد.
فناوری بلاک چین امکانات بزرگی را ارائه می‌کند، اما مهم است که بتوانیم برنامه‌ای را در جایی که واقعاً اوضاع را بهتر می‌کند، شناسایی کنیم، از برنامه‌ای که چیزی فراتر از راه‌حل‌های موجود برای ارائه ندارد.

چه کسی - تیم پشت پروژه

اگر بتوانید افراد پشت پروژه را در کاغذ سفید پیدا کنید، به دنبال به دست آوردن مقداری آلفای ارزشمند در مورد آینده آن هستید. تیم پشت پروژه می تواند اعتماد به نفس بالقوه پروژه را القا کند – یا آن را متزلزل کند.

پیشینه، صلاحیت ها و شهرت بنیانگذاران و توسعه دهندگان یک پروژه، عنصری از قابلیت اطمینان را به ارمغان می آورد. به عنوان مثال، اگر نام ویتالیک بوترین را در یک پروژه جدید دیدید، این ممکن است به دلیل موفقیت قبلی او وزن یا علاقه ای به پروژه اضافه کند.

بحث پول در وایت پیپر (White paper): توکنومیکس

Tokenomics با عرضه توکن سروکار دارد، که همه چیز به نحوه تعامل شما با پروژه مربوط می شود. نحوه توزیع توکن ها – و حقوق و ابزارهای مفید آنها – چیزهای زیادی را در مورد گزینه های شما فاش می کند.

هنگام خواندن کاغذهای سفید، به موارد زیر توجه کنید:

  • توزیع و تخصیص توکن به سرمایه گذاران در کاغذهای سفید

چه مقدار از مجموع عرضه برای تیم پشت پروژه و حامیان خصوصی قفل شده است، به شما ایده می دهد که جامعه (از جمله شما) چقدر سهام خواهد داشت و در صورت خرید توکن ها در واقع چقدر وزن خواهند داشت.

  • ابزار توکن

به این نگاه کنید که آیا توکن ها به نوعی حق حاکمیت را می دهند یا خیر. اگر چنین باشد، ممکن است پروژه بعداً توسط جامعه اداره شود. سودمندی توکن همچنین به میزان خرید شما در پروژه اشاره می کند: هم از ارزش پولی و هم از قیمتی که در آن

  • توکن‌های تورمی در مقابل تورم‌زدایی (و حداکثر عرضه)

به مجموع عرضه پروژه و اینکه آیا عرضه سقفی وجود دارد نگاه کنید.
عرضه توکن ها همچنین به شما نشان می دهد که پروژه از کجا آمده است و چگونه پیش می رود.
به عنوان مثال، بیت کوین یک عرضه محدود دارد و زمانی که تمام سکه ها استخراج شدند، دیگر نمی توان ایجاد کرد. این امر ارزش تورمی ایجاد کرد زیرا رابطه عرضه و تقاضا به سمت افزایش تقاضا و عرضه محدود متمایل می شود.
از طرف دیگر، Dogecoin هیچ سقفی برای عرضه خود ندارد و محدودیتی برای تعداد سکه های DOGE وجود ندارد. این تأثیر بر چگونگی ایجاد ارزش در طول زمان و – مهمتر از آن – معنای سکه های شما در طول زمان دارد.

  • آینده: نقشه راه و طرح ریزی

نقشه راه یک پروژه، پله هایی را مشخص می کند که امیدوار است به کجا برسد و تیم امیدوار است چه مدت طول بکشد تا به هر نقطه عطفی برسد. یکی از نمونه‌های خلاقانه نقشه راه، نقشه‌ای است که توسط BAYC در سال 2021 منتشر شد و از طریق یک نقشه واقعی، اهداف پروژه در سال‌های آینده را به تفصیل شرح می‌دهد.

نقشه راه نه تنها یک راهنمای جهت است، بلکه به شما اطلاع می دهد که آیا پروژه به اهداف قبلی دست یافته است یا در صورت اعمال ماسبق به ماسبق به برنامه زمانبندی، مشکل دارد یا خیر.

شایان ذکر است که برخی از کاغذهای سفید نقشه راه ندارند. – به چند دلیل. ممکن است این پروژه هنوز نقشه راه را تهیه نکرده باشد یا به دلایل نظارتی نتواند در کاغذهای سفید منتشر شود. مواردی وجود دارد که نقشه راه را می توان در جای دیگری پیدا کرد، مانند وب سایت یک پروژه – بنابراین اگر نمی توانید نقشه راه را در کاغذ سفید پیدا کنید، کمی بیشتر در مورد پروژه مطالعه کنید.

فراتر از تبلیغات: چرا کاغذهای سفید مهم هستند.

نگاهی به اینکه پروژه چگونه عمل می‌کند و چه مشکلی را حل می‌کند، بینشی را در مورد اینکه آیا اصلاً باید روی یک بلاک چین باشد یا خیر می‌دهد.
فناوری بلاک چین امکانات بزرگی را ارائه می‌کند، اما مهم است که بتوانیم برنامه‌ای را در جایی که واقعاً اوضاع را بهتر می‌کند، شناسایی کنیم، از برنامه‌ای که چیزی فراتر از راه‌حل‌های موجود برای ارائه ندارد.

با این حال، مهم است که بدانیم مسئولیت در دستان شماست و در حین کاوش، قضاوت خوب ضروری است.
برای این کار، وایت پیپر بهترین دوست شماست و تمام جزئیات مهم پروژه های جدیدی را که در نظر دارید در اختیار شما قرار می دهد.
اکنون شما یک دوره کوتاه کوتاه در مورد نحوه خواندن یکی را گذرانده اید – و چه چیزی را باید جستجو کنید – می توانید دید اشعه ایکس خود را در فضای کریپتو آزاد کنید و عاقلانه کاوش کنید. شما هرگز نمی دانید – شاید بیت کوین بعدی را کشف کنید.

منبع   Ledger