کلید خصوصی و عبارت بازیابی – چه تفاوتی با هم دارند؟

چکیده : نکات کلیدی: - یک کلید خصوصی و یک عبارت بازیابی: دو مفهوم نزدیک به هم که برای امنیت کریپتو مرکزی هستند.
- هر دو یک بردار برای دسترسی به دارایی های بلاک چین شما فراهم می کنند، اما این کار را به روش های مختلف انجام می دهند و آسیب پذیری های متفاوتی دارند.
- کلیدهای خصوصی به صورت خام 256 رقمی هستند که آنها را برای ذخیره، ایمن سازی و تراکنش غیرعملی می کند. به همین دلیل است که ما یک کیف پول رمزنگاری ساده برای محافظت از آنها داریم!
- اما اگر کیف پول رمزنگاری خود را گم کنید چه؟ این همان جایی است که عبارت بازیابی شما وارد می شود. برخلاف کلید خصوصی، عبارت seed فقط به یک آدرس بلاک چین مربوط نمی شود، بلکه به تمام آدرس هایی که توسط کلیدهای خصوصی در کیف پول شما ایمن شده اند مربوط می شود.
- عبارات بازیابی و کلیدهای خصوصی دو نیمه از یک کل هستند، اما باید متفاوت مدیریت شوند. بیایید نگاه دقیق تری بیندازیم!
کلید خصوصی و عبارت بازیابی - چه تفاوتی با هم دارند؟

کلید خصوصی و عبارت بازیابی – چه تفاوتی با هم دارند؟

کلید خصوصی و عبارت بازیابی، کیف پول، آدرس بلاک چین – man crypto می تواند گیج کننده باشد! اگر احساس می کنید مطمئن نیستید کدام یک است، پس این مقاله برای شماست. در اینجا، ما به جزئیات کلیدهای خصوصی و عبارات بازیابی، رابطه آنها و تفاوت های بین آنها می پردازیم.

اگر برای خودتان مقداری ارز دیجیتال خریده اید – تبریک می گویم! اما چگونه آن را ایمن نگه دارید؟ البته با کیف پول کریپتو.

هدف یک کیف پول رمزنگاری در واقع ذخیره رمزنگاری شما – سکه ها و توکن های شما روی بلاک چین نیست. – بلکه در عوض، ایمن سازی کلیدهای خصوصی شما است. و هنگامی که شروع به استفاده از کیف پول خود می کنید، بخش مهمی از داده ها را نیز تولید می کند که باید از آن محافظت کنید – عبارت بازیابی 24 کلمه ای شما.

کلید خصوصی و عبارت بازیابی، مشابه ولی متفاوت

کلید خصوصی و عبارت بازیابی شما دو نیمه از یک کل هستند. – در واقع، عبارت بازیابی شما صرفاً کلید خصوصی شما در قالبی متفاوت است. این می تواند درک هدف و تفاوت بین این دو مفهوم و در نتیجه نحوه ایمن نگه داشتن آنها را دشوار کند.

بنابراین در اینجا، بیایید به بررسی عمیق کلید خصوصی و عبارت بازیابی، رابطه بین آنها و خطراتی که هر کدام با آن مواجه هستند، بپردازیم تا بتوانید رمزنگاری خود را با اطمینان کامل مدیریت کنید.

کلیدهای خصوصی - استادان نامرئی کریپتو

هنگامی که همه چیز گفته می شود و انجام می شود، کلیدهای خصوصی عنصر اصلی مالکیت کریپتو هستند. بلاک چین یک شبکه ذخیره سازی دیجیتال است. و داشتن کلید خصوصی برای یک آدرس بلاک چین معین به این معناست که شما همه چیز را در آن آدرس کنترل می کنید.

پس کلید خصوصی از کجا می آید؟

هر زمان که یک آدرس بلاک چین ایجاد می کنید، یک کلید خصوصی (به همراه یک کلید عمومی مربوطه) تولید می کنید.

بهترین راه برای فکر کردن در مورد آنها این است که کلید عمومی خود را به عنوان آدرس ایمیل خود تصور کنید: به دیگران اجازه می دهد شما را پیدا کنند و چیزهایی برای شما ارسال کنند.
اما فقط کلید خصوصی (این را به عنوان رمز عبور ایمیل خود در نظر بگیرید) به شما امکان می دهد آدرس را باز کنید، به آنچه در داخل است دسترسی داشته باشید و چیزهایی را از آن ارسال کنید.

بنابراین در اصل کلید خصوصی شما چیزی است که کنترل دارایی های کریپتو را به شما می دهد. به همین دلیل بسیار مهم است که کلید خصوصی خود را مسئولانه مدیریت کنید و اطمینان حاصل کنید که هیچ کس دیگری نمی تواند به آن دسترسی داشته باشد – اما این می تواند یک چالش باشد.

کلیدهای خصوصی حساس هستند…

کلیدهای خصوصی ممکن است در مرکز کنترل رمزنگاری شما باشند، اما با مشکلاتی همراه هستند.

کلیدهای خصوصی طولانی و پیچیده

به صورت خام، یک کلید خصوصی یک رشته از 256 کاراکتر الفبایی عددی است. تصور کنید هر بار که معامله می کنید سعی می کنید آن ارقام را به دقت تایپ کنید!
این مجموعه واقعاً روشی عملی برای امضای تراکنش‌ها برای انسان نیست و احتمال اشتباه زیاد است.
به یاد داشته باشید – یک اشتباه در بلاک چین قابل بازگرداندن نیست، بنابراین طول زیاد کلیدهای خصوصی آنها را به یک داده پرخطر تبدیل می کند.

چشمان کنجکاو همیشه در کمین کلیدهای خصوصی هستند.

و این همه ماجرا نیست. از آنجایی که کلید خصوصی شما به آدرس بلاک چین شما دسترسی می دهد، هدف بزرگی برای فرصت طلبانی است که به دنبال سرقت رمزنگاری شما هستند.
بنابراین اگر چه در صورت تراکنش با رمزارز به طور منظم به این داده ها نیاز دارید، همچنین باید اطمینان حاصل کنید که کاملا خصوصی و دیده نشده باقی می مانند. تعادل آسان نیست.

کلیدهای خصوصی چراغی برای تهدیدات آنلاین

ما می دانیم که به چه چیزی فکر می کنید: چرا کلید خصوصی را در رایانه یا حتی بهتر از آن، یک کیف پول دیجیتال، ایمن نمی کنیم؟ عالی به نظر می رسد، درست است؟!

نه واقعا. دستگاه شما، چه تلفن یا رایانه، تقریباً ناامن ترین مکانی است که می توانید کلید خصوصی خود را نگه دارید، خواه از رابط کیف پول رمزنگاری استفاده کنید یا نه.
هر چیزی که به اینترنت متصل است می‌تواند از طریق هک‌ها و بدافزارهای از راه دور مورد هدف قرار گیرد، و به بازیگران بد اجازه می‌دهد داده‌های ذخیره‌شده در رایانه شما را مشاهده کنند، یا حتی برای بازیابی کلیدهای خصوصی، کیف پول کریپتو آنلاین شما را هک کنند. به همین دلیل است که ذخیره سازی کامپیوتر به سادگی یک راه حل مطمئن برای کلیدهای خصوصی شما نیست.

بنابراین به طور خلاصه، آنچه مورد نیاز است راهی برای استفاده آسان از کلید خصوصی است، بدون اینکه هیچ وقت در معرض دید قرار گیرد، چه به صورت آنلاین یا فیزیکی.
و علاوه بر این، انجام این کار به گونه ای که کنترل نهایی بر دارایی های رمزنگاری خود را مستقل از هر شخص ثالثی به شما واگذار کند. اینجاست که کیف پول های سخت افزاری کریپتو – و عبارت بازیابی – وارد عمل می شوند.

کیف پول های سخت افزاری: حفاظت کامل، کنترل کامل

ایمن کردن کلیدهای خصوصی شما به صورت آفلاین، تنها هدفِ لجر به عنوان کیف پول سخت افزاری ارز دیجیتالِ پیشرو،  است.

دستگاه‌های Ledger محیطی را فراهم می‌کنند که در آن کلیدهای خصوصی شما همیشه آفلاین باقی می‌مانند.
خود دستگاه هرگز به اینترنت متصل نیست و حتی وقتی با پلتفرم های آنلاین تراکنش می کنید، کلید خصوصی تراکنش های داخل دستگاه را امضا می کند.

نتیجه؟ کلید خصوصی شما دور از دسترس هکرهای دیجیتالی است که به دنبال دسترسی به رمزنگاری شما از طریق اتصال اینترنت شما هستند.

دستگاه‌های سخت‌افزاری راه‌حلی زیبا برای یک مشکل پیچیده هستند که به شما این امکان را می‌دهند تا کلیدهای خصوصی خود را بدون به خطر انداختن ابزارها ایمن کنید. اما از قضا، نگه داشتن کلیدهای خود در دستگاه یک سوال جدید ایجاد می کند:

اگر کیف پول خود را گم کنید چه؟ آیا این بدان معنی است که رمزارز خود را از دست خواهید داد؟

البته که نه. وقت آن است که در مورد عبارت بازیابی، هدف آن – و نحوه ایمن نگه داشتن آن صحبت کنید.

عبارت بازیابی: اثر انگشت ارز دیجیتالِ شما

عبارت بازیابی – که گاهی اوقات عبارت seed یا عبارت یادگاری نامیده می شود – یک الگوی 12، 18 یا 24 کلمه ای است که هر بار که کیف پول جدیدی ایجاد می شود، تولید می شود.
بر خلاف کلید خصوصی شما که فقط به یک آدرس بلاک چین مربوط می شود، عبارت بازیابی مشتق شده از کل کیف پول شما و تمام کلیدهای خصوصی ذخیره شده در آن است.

عبارت بازیابی اثر انگشت ارز دیجیتالِ شما

به زبان ساده، یک عبارت بازیابی «کلید اصلی» برای همه حساب‌های رمزنگاری شما است – این کلیدهای خصوصی شما به شکل یادگاری است.
این کلمات، هنگامی که در یک کیف پول رمزنگاری دیگر (به ترتیب صحیح) وارد می شوند، تمام کلیدهای خصوصی را که در کیف پول اصلی خود ذخیره می کردید بازیابی می کنند.
هدف؟ به شما کنترل می دهد. داشتن این عبارت به این معنی است که حتی اگر کیف پول سخت افزاری خود را فیزیکی ، گم کنید، همچنان به دارایی های بلاک چین خود دسترسی خواهید داشت.

استاندارد BIP-39 – ایجاد قابلیت همکاری کیف پول های ارز دیجیتال

ممکن است به نظر رشته‌ای از کلمات تصادفی باشد، اما در واقع قالب عبارت بازیابی دقیقاً همان چیزی است که شما را قادر می‌سازد تا کنترل ارز دیجیتال خود را حفظ کنید.

هر زمان که یک کیف پول رمزنگاری عبارت بازیابی را ایجاد می کند، کلمات از لیستی از 2048 احتمال انتخاب می شوند که به عنوان لیست استاندارد ورد BIP-39 نامیده می شود.
کم و بیش همه کیف پول ها، از جمله Ledger Nano، عبارات بازیابی را با استفاده از کلمات این لیست تولید می کنند.

با انجام این کار، ما اطمینان می‌دهیم که شما، کاربر، می‌توانید از هر کیف پول دیگری به حساب‌های رمزنگاری خود دسترسی داشته باشید – مانند داشتن شارژری که متناسب با هر تلفنی باشد. تصور کنید که هر کیف پولی به یک عبارت بازیابی در قالب متفاوتی نیاز داشته باشد – دسترسی شما به رمزارز شما بستگی به نوع عبارت بازیابی دارد که استفاده می‌کنید، به این معنی که واقعاً رمز ارز خود را کنترل نمی‌کنید.

بنابراین، با استفاده از استاندارد BIP-39 برای تولید عبارت بازیابی، Ledger (و سایر کیف پول‌هایی که از همان استاندارد استفاده می‌کنند) مطمئن می‌شود که شما مالک دارایی‌های رمزنگاری خود هستید، نه ارائه‌دهنده کیف پول خود.

آسیب پذیری عبارت بازیابی

بنابراین عبارت بازیابی شما به نوعی خلاصه‌نویسی برای همه کلیدهای خصوصی است که به شما امکان کنترل مطلق بر تمام دارایی‌هایتان را می‌دهد، حتی بدون کیف پولتان.
اما مستلزم برخی آسیب‌پذیری‌های بزرگ است و این آسیب‌پذیری‌ها باید در نحوه مدیریت آن لحاظ شوند.

امکان دسترسی به چندین حساب رمزنگاری را فراهم می کند.

بر خلاف یک کلید خصوصی که تنها به یک حساب رمزنگاری مربوط می شود، عبارت بازیابی به هر ارز موجود در کیف پول شما دسترسی فوری می دهد.
بنابراین اگر به دست افراد اشتباهی بیفتد، خطر بالقوه برای رمزنگاری شما به مراتب بیشتر است.

مدیریت شده توسط شما - مفید برای هر کسی

و مهمتر از آن، برخلاف کلید خصوصی که همیشه در کیف شما پنهان است، عبارت بازیابی باید به صورت فیزیکی نوشته و توسط شما مدیریت شود.

نحوه انجام این کار امنیت شما را مشخص می‌کند، زیرا هر کسی می‌تواند از آن در هر کیف پول دیگری استفاده کند – بنابراین اگر شخص دیگری این عبارت را به دست آورد، دارایی‌های شما را از دست داده‌اند.
بنابراین بیایید نگاهی به بهترین روش‌های ذخیره عبارت بازیابی خود بیندازیم تا مطمئن شویم کلیدهای خصوصی شما در هنگام استفاده از کیف پول شما کاملاً ایمن می‌مانند.

ذخیره عبارت بازیابی به صورت ایمن

کل هدف استفاده از کیف پول سخت افزاری، دور نگه داشتن کلیدهای خصوصی شما از تهدیدات، از جمله بردارهای آنلاین و آفلاین است. بنابراین ضروری است که با عبارت بازیابی خود با همان دقت رفتار کنید.

عبارت بازیابی را آفلاین نگه دارید.

و مهمتر از آن، برخلاف کلید خصوصی که همیشه در کیف شما پنهان است، عبارت بازیابی باید به صورت فیزیکی نوشته و توسط شما مدیریت شود.

ذخیره عبارت بازیابی در یک دستگاه متصل به شبکه، هدف استفاده از کیف پول سخت افزاری را کاملاً از بین می برد:
درست مانند یک کلید خصوصی، هک یا بدافزاری که از طریق اتصال شما به اینترنت، مستقر شده است. می تواند به سادگی عبارت شما را هدف قرار دهد. و به کل کیف پول شما دسترسی داشته باشد.

عبارت بازیابی را در محلی که مقاوم در برابر آتش و آب است نگه دارید.

در کریپتو، هیچ خدمات مشتری، هیچ تیم پشتیبانی و هیچ پایگاه داده آنلاینی از جزئیات شما وجود ندارد.
فقط شما و برگه بازیابی شما وجود دارد.

ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما نگه داشتن برگه بازیابی در مکانی که در اثر آتش یا آب آسیب نبیند، ضروری است. – زیرا هر یک از این موارد به طور بالقوه می تواند تنها نسخه پشتیبان شما را از بین ببرد.

خوشبختانه، محصولاتی مانند محافظ فلزی عبارات بازیابی الیپال | Ellipal Mnemonics Metal، به شما این امکان را می‌دهند که عبارت بازیابی خود را روی یک پشتیبان فولادی ثبت کنید. و آن را در برابر آتش، آسیب آب و کم و بیش همه تهدیدات فیزیکی مقاوم می‌کنند. این بدان معناست که عبارت بازیابی شما در رسانه ای که نمی توان آن را از بین برد، ایمن می ماند.

و البته – آن را مخفی نگه دارید!

عبارت بازیابی شما یک رکورد از تمام کلیدهای خصوصی شما است. این بدان معنی است که ذخیره آن در مکانی که فقط برای شما شناخته شده است، بخش اساسی ایمن نگه داشتن آن است.

با داشتن کلیدهای خصوصی ایمن در داخل کیف پول لجر، که براحتی هنگام انجام تراکنش ا در دسترس شما هستند، به ندرت از عبارت بازیابی خود استفاده می کنید.
این راهی است که قرار است باشد! بنابراین وقت خود را صرف کنید، به دقت فکر کنید که عبارت خود را کجا ذخیره کنید. و مطمئن شوید که ایمنی اولویت اصلی شما در هنگام تصمیم گیری است. ممکن است این مهم ترین کاری باشد که انجام می دهید.

رمزارز خود را با اطمینان مدیریت کنید.

بلاک چین، یک شبکه عمومی گسترده دیجیتال است. که سیستم پولی ما و بسیاری چیزهای دیگر را با این امکان که کاربران مستقل از بانک یا شخص ثالث مالک دارایی‌های دیجیتال باشند، متحول کرد.
کلید خصوصی شما چیزی است که شما را به طور منحصر به فرد به آدرس بلاک چین خود پیوند می دهد. در حالی که عبارت اولیه شما اثر انگشت تمام دارایی های بلاک چین شما است. که در صورت گم شدن کیف پول رمزنگاری خود می توانید به عنوان پشتیبان از آن استفاده کنید.

بلاک چین می تواند فضایی دشوار باشد . ولی برای تسلط بر امنیت و دارایی ها و نحوه ی سرمایه گذاری نیاز به یادگیری مداوم هست.
تهران لجر، با آموزش مداوم خود در مورد بهترین شیوه‌ها و ابزارهای موجود، به شما کمک می کند تا از دارایی های دیجیتالِ خود لذت ببرید، بدون استرس.
آکادمی تهران لجر برای همین اینجا است.