توکن های BRC-20 چیست؟

توکن های BRC-20 چیست؟

توکن های BRC-20 چیست؟

نکات کلیدی توکن های BRC-20 چیست؟
— BRC-20 یک استاندارد آزمایشی برای توکن های قابل تعویض در بلاک چین بیت کوین است.

– پروتکل Taproot و Ordinals استاندارد BRC-20 را ممکن کرد.

– توکن‌های BRC-20 قابلیت‌های جدیدی را برای شبکه بیت‌کوین باز می‌کنند، مانند استفاده از آن‌ها در پروتکل‌های DeFi و برنامه‌های بلاک چین.

بیت کوین اولین و محبوب ترین بلاک چین موجود است. هدف اصلی شبکه بیت کوین همیشه یک سیستم انتقال پول غیرمتمرکز و همتا به همتا در هسته آن بوده است، با این حال، اغلب آن را با طلای دیجیتال مقایسه می کنند و به کاربران رمزارز یک ذخیره امن از ارزش را ارائه می دهد.

به طور خلاصه، راهی را به مصرف‌کنندگان ارائه می‌دهد که بانک خودشان باشند. با وفاداری به هدف خود، اکثر کاربران بیت کوین از امنیت آن راضی بودند و نمی خواستند از بیت کوین برای چیزهای دیگری غیر از آن ارزش های اصلی استفاده کنند.

در همین حال، بلاک چین های دیگر تکامل یافتند و موارد استفاده بیشتری را به جای انتقال ارزش اضافه کردند.
به عنوان مثال، توکن سازی در شبکه های دیگر منجر به نوآوری هایی مانند DeFi و NFT شد.
با محبوبیت بیت کوین، برخی از کاربران به دنبال قابلیت های بیشتر در بیت کوین بودند. و چه کسی آنها را مقصر می داند؟ چرا در صورت امکان تطبیق داده نمی شود و گسترش نمی یابد؟

خوب، ارتقاء Taproot و نوآوری زیر در پروتکل بیت کوین Ordinals دنیای جدیدی از فرصت ها را در بیت کوین ایجاد کرد.
اکنون، توکن‌ها در BTC نه تنها امکان‌پذیر هستند، بلکه به یک حرکت کامل تبدیل شده‌اند.
طبیعتاً ایده‌های جدید نوآوری بیشتری را جذب می‌کنند و یکی از این نوآوری‌ها استاندارد توکن BRC-20 است.

برای توضیح، استاندارد BRC-20 یک آزمایش است، در درجه اول در مورد بررسی احتمالاتی است که بیت کوین می تواند جدا از حوزه کاربردی کلاسیک خود ارائه دهد. به عبارت دیگر، اکنون می توانید توکن هایی را در بلاک چین بیت کوین صادر کنید.

اما قبل از اینکه به جزئیات بپردازیم، بیایید اصول اولیه را باز کنیم: توکن های BRC-20 دقیقاً چیست؟ بیایید شیرجه بزنیم و بفهمیم.

توکن های BRC-20 چیست؟

توکن های BRC-20 اولین و در عین حال آزمایشی استاندارد برای توکن های قابل تعویض در بلاک چین بیت کوین هستند.

اگر گیج کننده به نظر می رسد – نترسید! به زبان ساده، توکن های قابل تعویض دارایی های دیجیتالی هستند که با یکدیگر یکسان و قابل تعویض هستند. برای مثال، بیایید تصور کنیم که یک سکه فیزیکی دارید. اگر این سکه را با سکه دیگری از همان نوع مبادله کنید، ارزش دارایی شما ثابت می ماند، حتی اگر همان سکه نباشد. این ماهیت تعویض پذیری است. به این معنی است که نشانه ها با یکدیگر قابل تعویض هستند.

در حوزه کریپتو، این توکن‌های قابل تعویض معمولاً در برنامه‌هایی مانند ارزهای دیجیتال یا امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) استفاده می‌شوند. بسیاری از پلتفرم‌ها و برنامه‌های کاربردی در شبکه اتریوم برای کار کردن به توکن‌های قابل تعویض نیاز دارند. با این حال، قبلاً این امکان در شبکه بیت کوین وجود نداشت. اکنون، با معرفی استاندارد BRC-20، شبکه بیت کوین وارد عصر جدیدی از کاربرد می شود.

اما این توکن‌های جدید چگونه به وجود آمدند و چرا تا به حال وجود نداشتند؟ بیایید منشا آنها را بررسی کنیم:

تاریخچه توکن های BRC-20

برای درک تاریخچه استاندارد BRC-20، اجازه دهید به همان ابتدا برگردیم.

در نوامبر 2021 بیت کوین تحت یک به روز رسانی به نام Taproot قرار گرفت. این مقدار داده های مجاز در بلوک های بیت کوین را افزایش داد و بنابراین دری را به روی قابلیت های جدیدی مانند Ordinals باز کرد. در حالی که چندین تلاش برای گنجاندن مقادیر بیشتری از داده ها در شبکه بیت کوین وجود داشت، هیچ روش مشخصی وجود نداشت و انجام این کار امری عادی نبود.

چند سال بعد، در ژانویه 2023، کیسی رودرمور پروتکل بیت کوین Ordinals را زنده کرد. با پروتکل کاملاً جدید، بلاک چین بیت کوین (برای اولین بار) از این فرصت استفاده کرد که بتواند چیزی نزدیک به NFT ها را پشتیبانی کند. برای توضیح، این پروتکل به کاربران اجازه می دهد تا اطلاعات را روی ساتوشی های فردی (کوچک ترین ارزش بیت کوین ممکن) ثبت کنند.

در چند هفته اول پس از شروع پروتکل، عمدتاً برای ایجاد توکن های غیر قابل تعویض بیت کوین استفاده می شد. برای مثال، غول های NFT Yuga Labs و DeGods هر دو مجموعه بیت کوین Ordinals را کنار گذاشتند که بلافاصله به فروش رفت. بسیاری از مجموعه‌های جدید نیز شاهد حجم عظیمی مانند Taproot Wizards و BitcoinFrogs بودند. یکی از دلایلی که Ordinals به شهرت رسید این واقعیت ساده بود که ساتوشی ها اساساً یک سیستم کمیاب داخلی دارند. برای توضیح، هر ساتوشی تاریخچه ای دارد. ساتوشی های استخراج شده در 1000 بلاک اول، یا حتی توسط خود ساتوشی ناکاموتو، بنیانگذار بیت کوین استخراج شده اند، ارزش ذاتی دارند. به علاوه، از آنجایی که او مدت زیادی غیرفعال بوده است، این ساتوشی ها نیز بسیار کمیاب هستند.

در نتیجه، بیت کوین مخاطبان کاملا جدیدی را جذب کرد: کلکسیونرها. اما بدون قیمت ارائه نشد. کیف پول های فعال بیت کوین به طور چشمگیری افزایش یافت که از تراکنش های موجود در ممپول پشتیبانی می کرد. این باعث شد که هزینه های شبکه بیت کوین به شدت افزایش یابد. با وجود آن، درها را نیز به روی نوآوری های جدید باز کرد. به سرعت، مردم شروع به نوشتن دستورات جدید و جالب کردند، و اینجاست که استاندارد BRC-20 وارد می شود.

به طور خلاصه، توسعه‌دهنده اتریوم Domo (@domodata) از پروتکل ordinals برای ایجاد زمینه‌ای برای استاندارد توکن جدید، BRC-20 استفاده کرد. او این استاندارد را به عنوان آزمایش در مارس 2023 راه‌اندازی کرد و از آن زمان، موجی از توکن‌های جدید شبکه بیت‌کوین را برانگیخت.

اما دقیقا چگونه کار می کند؟

توکن های BRC-20 چگونه کار می کنند؟

قبل از اینکه توضیح دهیم توکن های BRC-20 چگونه کار می کنند، مهم است که فناوری زیربنایی آنها را درک کنیم: پروتکل Ordinals. برای روشن شدن موضوع، به Sats بر اساس ترتیب استخراج آنها در بلاک چین بیت کوین، «شماره سریال» اختصاص داده می شود. این یک عدد ترتیبی برای هر ساتوشی می دهد، که نام پروتکل نیز به این صورت است.

به طور خلاصه، پروتکل ترتیبی، پیوست کردن داده‌های اضافی (مانند متن، تصاویر یا صدا) را به یک ساتوشی بسیار آسان‌تر کرد، فرآیندی که به عنوان کتیبه شناخته می‌شود. اساسا فقط ساتوشی با اطلاعات حک شده است. و این دقیقاً همان چیزی است که توکن های BRC-20 هستند: یک نوع کتیبه ترتیبی.

با این حال، همه ترتیبی ها نشانه های BRC-20 نیستند. دستورات استاندارد بیت کوین را می توان با هر اطلاعاتی درج کرد، اما توکن های BRC-20 همیشه با داده های JSON (جاوا اسکریپت Object Notation) نوشته می شوند. این کد است که به ترتیب عملکرد اضافی می دهد. در حالی که استاندارد BRC-20 هنوز محدود است، این مقدار کمی از کد به شما امکان می دهد توکن ها را در شبکه بیت کوین مستقر کنید، ضرب و انتقال دهید.

توکن های برتر BRC-20

بنابراین اکنون می دانید که آنها چگونه کار می کنند، ممکن است تعجب کنید که کدام توکن های BRC-20 ممکن است قبلاً در مورد آنها اطلاعات داشته باشید. امروزه، دو تا از توکن‌های BRC-20 که بیشترین نگهداری را دارند عبارتند از: ORDI و WOJAK. به خاطر داشته باشید که بیشتر این توکن ها برای اهداف آموزشی یا سرگرمی ایجاد شده اند و ممکن است ارزشی در آینده نداشته باشند.

ORDI

محبوب ترین توکن BRC-20 تا به امروز ORDI است. مخفف Ordinals. نباید با پروتکل بیت کوین Ordinals، که همنام آن است، اشتباه گرفت. ORDI اولین توکن قابل تعویض است که در استاندارد BRC-20 کاربرد دارد و در طی آزمایش توصیف شده توسط @domodata ایجاد شد. توسط چندین صرافی بزرگ فهرست شده است.

WOJAK

فقط با نام آن، کاربران باید بتوانند حدس بزنند که توکن WOJAK یک memecoin است. نام این توکن به میم اینترنتی به نام “Wojak” (لهستانی برای سرباز یا جنگجو) برمی گردد. این یک نقاشی کارتونی سیاه و سفید ساده از یک مرد طاس با حالتی غم انگیز است. این توکن خاص یک memecoin است و برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این نوع دارایی ها، مقاله کامل در مورد چیستی memecoin را بررسی کنید.

توکن های BRC-20 در مقابل ERC-20: تفاوت چیست؟

به بیان ساده، ما یک دارایی بیت کوین را با یک دارایی اتریوم مقایسه می کنیم. اما البته، چیزهای بیشتری در آن وجود دارد.

برای شروع، توکن های BRC-20 بسیار محدودتر از همتایان توکن اتریوم خود هستند. برای توضیح، بسیاری از بلاک چین ها ماشین مجازی خود را دارند که قدرت اجرای قراردادهای هوشمند را دارد. برای اتریوم و سولانا، این EVM، ماشین مجازی اتریوم است. این ماشین‌های مجازی می‌توانند کدی را بخوانند و اجرا کنند که به دارایی‌ها و شرایط پیچیده‌تر مربوط به آن دارایی‌ها اجازه می‌دهد.

اما تفاوت بزرگ اینجاست: بیت کوین از ماشین مجازی استفاده نمی کند و این محدودیت هایی ایجاد می کند. به عنوان مثال، توکن‌های BRC-20 قابلیت همکاری ندارند – نمی‌توانید به راحتی آنها را به زنجیره‌های دیگر منتقل کنید. علاوه بر این، بیت کوین نمی تواند توکن های پیچیده را مدیریت کند یا اطلاعات اضافی را خارج از بلاک چین ذخیره کند، برخلاف اتریوم که می تواند از EVM برای یافتن فایل های ذخیره شده در IPFS و سایر پروتکل های ذخیره سازی غیرمتمرکز استفاده کند.

سپس، از آنجایی که شبکه بیت‌کوین از اجماع اثبات کار استفاده می‌کند، بسیار کندتر، گران‌تر و انرژی‌برتر از اتریوم است که از اثبات سهام استفاده می‌کند. این بدان معناست که ایجاد توکن های BRC-20 به زمان، پول و بودجه بیشتری نسبت به انتشار یک توکن ERC-20 نیاز دارد. با این حال، همین مکانیسم PoW به این معنی است که توکن های بیت کوین بسیار امن تر و تغییر ناپذیرتر از توکن های ERC-20 هستند.

مزایا و معایب توکن های BRC-20

بنابراین، اکنون می دانید که توکن های BRC-20 در مورد چیست و چگونه کار می کنند. اما برخی از مزایا و معایب اصلی این استاندارد جدید چیست؟

مزایا:

  • توکن های BRC-20 قابلیت های جدید و موارد استفاده در شبکه بیت کوین مانند DeFi را امکان پذیر می کنند.
  • شبکه بیت کوین از اتریوم ایمن تر است زیرا از مکانیزم اجماع اثبات کار استفاده می کند.
  • توکن های BRC-20 کاملاً روی زنجیره هستند – هیچ سیستم فایل اضافی مانند IPFS مورد نیاز نیست. این بدان معناست که توکن های BRC-20 نسبت به همتایان خود در زنجیره های دیگر تغییر ناپذیرتر هستند.
    معایب:
  • با توجه به مکانیسم PoW بیت کوین، استقرار، ضرب کردن و انتقال توکن ها هزینه زیادی دارد.
  • BRC-20 عملکرد بسیار محدودی را در مقایسه با توکن های موجود در زنجیره های دیگر ارائه می دهد (در حال حاضر).
  • BRC-20 کاملاً آزمایشی است: دارایی‌های پرخطر با ابزارهای پشتیبانی محدود و آینده نامشخصی هستند.

آینده توکن های بیت کوین

گرچه توکن‌های BRC-20 فقط آزمایشی هستند، قبلاً بر شبکه بیت‌کوین و کل بازار DeFi تأثیر گذاشته‌اند.

برای توضیح، برای اکثر کاربران بیت کوین، هدف واحد بیت کوین همیشه عدم تمرکز ذخیره سازی ارزش بوده است، بنابراین بیت کوین ها به «طلای دیجیتال» لقب داده اند. به طور طبیعی، کاغذ سفید بیت کوین توسط ساتوشی ناکاموتو، بیت کوین را به عنوان یک «سیستم نقد الکترونیکی همتا به همتا» در نظر می گیرد. جای تعجب نیست که پروتکل Ordinals و امکانات آن منجر به بحث های داغ در جامعه بیت کوین در مورد استفاده واقعی بیت کوین شد. در حالی که برخی استدلال می کنند که بیت کوین باید یک روش بسیار ساده و غیرمتمرکز برای مبادله ارزش باقی بماند، برخی دیگر مشتاقانه منتظر هستند تا مرزها را برای گسترش موارد استفاده برای بلاک چین بیت کوین افزایش دهند.

همانطور که همه این نوآوری ها هیجان انگیز به نظر می رسند، لطفا همیشه توجه داشته باشید که آزمایش هایی مانند استاندارد BRC-20 ممکن است شما را در معرض خطر قرار دهد. تعامل با نسخه‌های معمولی بیت‌کوین، از جمله توکن‌های BRC-20، مستلزم درک پیچیده‌ای از شبکه بیت‌کوین است، مانند مدیریت UTXO و کیف پول‌های شخص ثالث. برای روشن شدن، شما نمی توانید فقط از یک حساب استاندارد بیت کوین برای تعامل با این نوع دارایی ها استفاده کنید.

بنابراین، قبل از غواصی در BRC-20، مطمئن شوید که تحقیقات خود را انجام داده اید. در حالی که Ledger می‌تواند از شما در برابر افشای کلید خصوصی‌تان در اینترنت محافظت کند، نمی‌تواند مانع از مدیریت نادرست ترتیبات شما شود—هنوز نمی‌توانید توکن‌های BRC-20 را مستقیماً با دستگاه Ledger خود مدیریت کنید. با این حال، می توانید با استفاده از کیف پول اسپارو و دستگاه لجر شروع به ذخیره انواع دیگر ترتیبی کنید. برای اطلاعات بیشتر، مطمئن شوید که مقاله پشتیبانی در مورد نحوه مدیریت ترتیبات را بررسی کنید.

بنابراین، اگر تصمیم به آزمایش این پروتکل جدید دارید، باید همیشه با احتیاط و با آگاهی لازم این کار را انجام دهید. تنها در این صورت است که می‌توانید به صورت محرمانه با دارایی‌های آزمایشی تعامل داشته باشید.

منبع ledger.com