پیشنهاد بهبود بیت کوین (BIP) چیست؟

پیشنهاد بهبود بیت کوین (BIP) چیست؟

پیشنهاد بهبود بیت کوین (BIP) چیست؟

نکات کلیدی پیشنهادات بهبود بیت کوین یا BIP در Ledger Live :
– پیشنهادات بهبود بیت کوین یا BIP، تغییراتی را در نحوه عملکرد بلاک چین اصلی بیت کوین یا پروتکل های ارتباطی مرتبط پیشنهاد می کند.

– سه نوع BIP وجود دارد: مسیر استاندارد (برای تغییرات شبکه)، اطلاعاتی (برای دانش عمومی)، و BIPهای فرآیند (برای تغییرات رویه‌ای).

– BIP ها به اجرای برخی از معروف ترین ارتقاء بیت کوین، مانند Segwit و Taproot کمک کرده اند.

بیت کوین – بزرگترین ارز دیجیتال جهان – کاملاً غیرمتمرکز و مستقل است. کل شبکه بر روی ماینرها و گره ها اجرا می شود: رایانه هایی که نرم افزار بیت کوین را اجرا می کنند و برای حفظ امنیت شبکه کار می کنند.

این ماینرها و گره‌ها در مورد هر گونه ارتقای شبکه با رای کاملاً عاری از هر شخص ثالث تصمیم می‌گیرند. این ارتقاها می توانند از رفع اشکال یا تغییرات ویژگی ها تا حتی هارد فورک ها، که در آن کل شبکه تقسیم می شود، متغیر باشد!

با این حال، هماهنگی ارتقاها و دستیابی به اجماع جامعه در سراسر یک شبکه بلاک چین بزرگ مانند بیت کوین کار می کند. اینجاست که پیشنهادهای بهبود بیت کوین یا BIP ها مطرح می شوند.

پیشنهاد بهبود بیت کوین (BIPs) به اعضای جامعه اجازه می دهد تا به تصمیمات پروتکلی به روشی سازماندهی شده رأی دهند، حتی بدون رهبری متمرکز.

اما پیشنهادات بهبود بیت کوین چیست و چگونه کار می کنند؟ اگر می خواهید پروتکل بیت کوین را درک کنید، درک نقش BIP ها در جامعه بیت کوین بسیار مهم است. بیایید شروع کنیم!

پیشنهاد بهبود بیت کوین (BIP) چیست؟

پیشنهاد بهبود بیت کوین یا BIP یک سند فنی است که تغییرات، ایده ها یا پیشرفت هایی را در بلاک چین اصلی بیت کوین پیشنهاد می کند.
این BIP ها می توانند از دستورالعمل های عمومی جامعه تا تغییرات عمده در پروتکل متغیر باشند. با این حال، هر BIP معمولاً بر ایجاد یک تغییر کلیدی در بلاک چین متمرکز است.
اگر می خواهید بدانید که اتریوم چگونه تغییرات مشابه را پردازش می کند، مقاله ما را در مورد اینکه EIP چیست، بررسی کنید.

پیشنهاد مطالعه : راهنمای کامل سرور SafePal Discord

پیشنهادهای بهبود بیت کوین (BIP) چگونه کار می کنند؟

BIP ها نیروی محرکه تکامل مستمر پروتکل بیت کوین هستند و آینده این زنجیره را شکل می دهند. بیایید به فرآیند ایجاد و تأیید نگاه کنیم.

پیشنهادهای بهبود بیت کوین چگونه ایجاد می شوند؟

از آنجایی که بیت‌کوین یک پروتکل منبع باز است، هر کسی می‌تواند با ارسال یک پیشنهاد غیررسمی به لیست پستی توسعه‌دهندگان بیت‌کوین، یک BIP پیشنهاد دهد.

خب این چطور کار می کند؟

خب، اولا، نویسندگان پیشنهاد بهبود بیت کوین (BIP) بازخورد اولیه جامعه را جمع آوری کرده و ایده را بررسی می کنند. سپس، هنگامی که نویسنده به پتانسیل ایده اطمینان معقولی داشته باشد، پیش نویس BIP را به لیست پستی ارسال می کند.

در اینجا، جامعه این ایده را مورد بحث قرار می دهد و نکات اصلی موافق و مخالف پیشنهاد را بیان می کند. رد پروپوزال در این مرحله رایج است، به خصوص اگر تضادهای آشکار یا BIP های تکراری وجود داشته باشد. با این حال، برخی از پیشنهادات نیز می توانند برای سال ها در مرحله بحث باقی بمانند، اگر اتفاق نظر وجود نداشته باشد، به عنوان مثال، بحث اندازه بلوک.

اگر جامعه موافق باشد که این ایده دارای ارزش است، پیشنهاد یک شماره BIP دریافت می کند و به یک سند BIP تبدیل می شود. سپس، ویراستاران BIP وظیفه اطمینان از دقیق بودن همه چیز را بر عهده می گیرند. BIP در این مرحله از مرحله “غیررسمی” به پیشنهاد “رسمی” حرکت می کند.

توجه به این نکته مهم است که BIP هنوز برای توسعه تایید نشده است. این را به عنوان مرحله تشکیل و پیش از محاکمه یک شکایت در دادگاه در نظر بگیرید، زمانی که تمام جزئیات نوشته شده است و جامعه احساس می کند این ایده نیاز به بحث بیشتر دارد.

انجمن همچنین آن را در مخزن بیت کوین Core Github از BIP ها منتشر می کند – مجموعه ای از تمام پیشنهادات بیت کوین که تاکنون ارائه شده است.

BIP ها چگونه تایید می شوند؟

برای تبدیل شدن به بخشی از پروتکل بیت کوین، پیشنهاد بهبود بیت کوین (BIP) باید بین جامعه به اجماع برسد. برای انجام این کار، توسط توسعه دهندگان و جامعه گسترده بیت کوین مورد بررسی و تجزیه و تحلیل کامل قرار می گیرد. این شامل مزایا و معایب بالقوه، مزایا و معایب و سرمایه گذاری کلی در زمان است.

در صورت وجود هرگونه تغییر کد لازم، توسعه دهندگان نیز شروع به تست و پیاده سازی کد می کنند. این فرآیند می تواند طولانی و پیچیده باشد.

اگر توسعه‌دهندگان متوجه شوند که کد بد است یا چالش‌هایی را معرفی می‌کنند که قابل حل نیست، جامعه BIP را رد می‌کند. یا، اگر همه چیز خوب به نظر برسد، جامعه پیاده سازی و فعال سازی آن را آغاز خواهد کرد.

انواع پیشنهادهای بهبود بیت کوین (BIP)

فرآیند تأیید BIP عمدتاً به نوع آن بستگی دارد. سه نوع BIP وجود دارد: مسیر استاندارد، اطلاعاتی یا فرآیند BIP. بیایید به هر یک از آنها و آنچه که آنها مستلزم هستند نگاه کنیم.

استانداردها BIP ها را ردیابی کنید.

استانداردهای مسیر BIP پیشنهادهایی هستند که جنبه‌های پروتکل را تغییر می‌دهند – اعتبارسنجی تراکنش یا بلوک یا طرح‌های رمزگذاری.
در مورد هارد فورک ها زمانی که زنجیره به دو قسمت تقسیم می شود، BIP های استاندارد قابلیت همکاری بین زنجیره های بیت کوین قدیمی و زنجیره های جدید را تضمین می کنند.
از آنجایی که این BIP ها شامل تغییرات قابل توجهی در کد هستند، نیاز به اجماع جامعه دارند.

BIP های اطلاعاتی

BIP های اطلاعاتی دانش و بینش خود را در مورد برنامه های آینده بیت کوین به اشتراک می گذارند.
این اسناد دستورالعمل های کلی، مسائل طراحی یا اطلاعات مربوط به جامعه بیت کوین را ارائه می دهند.
از آنجایی که اطلاعات بیشتری دارند، نیازی به اجماع جامعه ندارند.

پردازش BIP ها

BIP های فرآیند یا BIP های اجماع، جنبه های رویه ای، دستورالعمل ها یا تغییرات در فرآیند تصمیم گیری بیت کوین یا مکانیسم اجماع را ترسیم می کند. در حالی که آنها شبیه به BIP های اطلاعاتی هستند، به اجماع نیاز دارند (اکثریت ماینر واضح 90٪).

BIP های اجماع برای تغییرات خارج از پروتکل بیت کوین هستند، به این معنی که بر پایگاه کد بیت کوین تأثیر نمی گذارند. برای مثال، پیاده‌سازی یک سافت فورک و به‌روزرسانی نرم‌افزار استخراج قدیمی در سراسر شبکه به یک Process BIP نیاز دارد.

پیشنهاد بهبود بیت کوین (BIP) و پشتیبانی Ledger Live

پیشنهاد مطالعه : اضافه کردن اکانت‌ها در اپلیکیشن Ledger Live

پیشنهادهای معروف بهبود بیت کوین که باید درباره آنها بدانید.

پیشنهادهای بهبود بیت کوین (BIP) کلید پیشرفت بیت کوین هستند. در دهه گذشته، BIP ها شبکه بیت کوین را شکل داده اند و به مسائل مهم رسیدگی کرده و قابلیت های بلوک را افزایش داده اند.

بیایید به برخی از BIP های تاریخی، اهمیت آنها در توسعه بیت کوین و تأثیر موج دار آنها بر جامعه نگاه کنیم.

BIP 001 و 002

اولین BIP ایجاد شده توسط امیر تاکی، BIP 001 اساساً پیشنهادی در مورد اینکه یک BIP باید چه باشد بود.
به عبارت دیگر، روند ارسال و بحث در مورد یک BIP را توضیح می دهد، به جزئیات در مورد انواع BIP، گردش کار، فرمت های ارسال و موارد دیگر می پردازد.

از سوی دیگر، BIP 002 برخی از این دستورالعمل‌ها را اصلاح می‌کند، فرآیندهای کلیدی تأیید را به تفصیل توضیح می‌دهد و به سؤالات رایج در مورد BIP پاسخ می‌دهد.
همچنین مجوز BIP، نظرات و دستورالعمل های قالب بندی را اضافه می کند.

هر دوی این BIPها فرآیند BIP بودند که جامعه را ملزم به توافق بر سر آنها می کرد.
این دو BIP با هم زمینه را برای تکامل مداوم بیت کوین فراهم کردند.

BIP 8 و 9

BIP 8 و BIP 9 هر دو BIPهای توافقی (فرایندی) هستند که سافت فورک ها، تغییرات سازگار با عقب را در پروتکل بیت کوین را امکان پذیر می کنند. هر سافت فورک یک تغییر پروتکل اصلی است که اکثریت شرکت کنندگان شبکه با آن موافق هستند، بنابراین ماینرها فقط می توانند نرم افزار خود را ارتقا دهند تا با شبکه همگام شوند.

BIP 8 و 9 مکانیسم هایی را برای سیگنال دهی و فعال سازی این تغییرات سافت فورک ارائه می کنند.

SegWit

یکی از محبوب ترین ارتقاهای بیت کوین، Segwit، نتیجه یک سری از BIP ها، یعنی BIP-91، BIP-141، و BIP-148 بود.
BIP-141 ارتقاء SegWit را معرفی کرد، در حالی که BIP-148 سافت فورک را برای اجرای آن فعال کرد. از سوی دیگر، BIP-91 آستانه اجماع را به 80 درصد کاهش داد تا Segwit با موفقیت عبور کند.

Segwit با کاهش حجم داده های تراکنش، شبکه بیت کوین را مقیاس پذیر کرد. با متادیتای کمتر، بلاک‌های بیت‌کوین می‌توانند تراکنش‌های بیشتری را در خود جای دهند و سرعت کلی را پس از ارتقای Segwit افزایش دهند. Segwit همچنین برای توسعه شبکه های محبوب لایه 2 بیت کوین، مانند لایتنینگ، کلیدی بود.

Taproot

Taproot، جدیدترین ارتقاء پروتکل بیت کوین، متشکل از سه BIP: BIP 340 (امضای Schnorr)، BIP 341 (Taproot) و BIP 342 (Tapscript). با Taproot، پروتکل بیت کوین برای حفظ حریم خصوصی دوستانه تر است و همچنین می تواند از نوآوری هایی مانند Ordinals پشتیبانی کند.

ایده اولیه Taproot در ژانویه 2018 توسط توسعه دهنده نرم افزار Greg Maxwell بود.
پس از آن، توسعه دهندگان بیت کوین پیتر ویل، تیم رافینگ، ای. تاونز و جوناس نیک روی اجرای آن کار کردند.
تقریباً چهار سال پس از پیشنهاد اولیه، Taproot سرانجام در نوامبر 2021 یکپارچه شد.

پیمایش Ledger Live در شبکه بیت کوین

در حالی که شبکه بیت کوین با BIP ها تکامل می یابد و تغییر می کند، لجر پشت شماست. Ledger Live به سرعت با تمام تغییرات عمده بیت کوین سازگار می شود.

به عنوان مثال، Ledger Live از هر دو حساب Segwit و Native Segwit پشتیبانی می کند. و از سازگاری متقابل در سراسر اکوسیستم اطمینان می دهد.

بعلاوه، اکوسیستم لجر و Ledger Live همچنین به شما اجازه می دهد تا خودتان یک گره کامل بیت کوین را اجرا کنید.

به‌عنوان یک کاربر پیشرفته رمزنگاری، می‌توانید در حین اجرای گره بیت‌کوین خود از طریق Ledger SatStack از مزایای Ledger Live استفاده کنید. به طور خلاصه، شما می توانید بخشی از فرآیند اجماع شوید و برای انجام این کار پاداش دریافت کنید.
اگر اقدامات احتیاطی درست را انجام دهید، تعامل ایمن با شبکه بیت کوین آسان است. برای ایمن ماندن در حین کاوش در اکوسیستم بیت کوین، از دارایی های خود با یک کیف پول سخت افزاری محافظت کنید. از این گذشته، نه کلیدهای شما، نه سکه های شما.

کیف پول های لجر، به شما محافظت از دارایی ها را ارائه می دهند، اما همچنین به شما امکان کنترل کامل بر دارایی های خود و نحوه مدیریت آنها را می دهند.

منبع  Ledger