Mempool چیست؟

Mempool چیست؟

Mempool چیست؟

نکات کلیدی ممپول Mempool چیست :
– Mempool اتاق انتظار یک گره بلاک چین برای تراکنش های در صف و معلق است.

– فقط یک ممپول برای یک بلاک چین وجود ندارد، بلکه تعداد زیادی وجود دارد – یکی برای هر گره در شبکه.

– تراکنش فقط پس از تأیید و تأیید در ممپول در یک بلوک در زنجیره گنجانده می شود.

اگر تا به حال یک NFT خریده اید، رمز ارز مبادله کرده اید یا به سادگی از کیف پول خود به آدرس دیگری پول ارسال کرده اید، ممکن است در تراکنش خود با تاخیر مواجه شده باشید. اما آیا تا به حال فکر کرده اید که تراکنش شما در آن تاخیر کجاست؟

دیدن وجوه خود در حالت معلق می تواند استرس زا باشد. ممکن است فکر کنید “آیا کار کرد؟” یا «آیا تراکنش من شکست خورده است؟ در حالی که تراکنش هنوز در حال تعلیق است، به یک مکان خاص می رود تا در انتظار تایید باشد که به آن crypto mempool می گویند. اما ممپول دقیقا چیست و چگونه کار می کند؟

برای یک تعریف ساده، اصطلاح “mempool” انقباضی از دو کلمه “Memory” و “Pool” است. با این حال، وقتی نوبت به نقش ممپول در فناوری بلاک چین می‌رسد، کمی پیچیده‌تر از آن است.

پس بیایید شیرجه بزنیم

ممپول چیست؟

Mempool نسخه یک گره بلاک چین از اتاق انتظار برای تراکنش‌هایی است که هنوز تایید نشده‌اند.
هنگامی که آن را شروع می کنید، تراکنش شما به طور خودکار به صف در mempool می پیوندد، قبل از اینکه در بلاک چین پردازش شود.

کاربرد Mempool چیست؟

Mempool ها بخشی جدایی ناپذیر از نحوه عملکرد یک گره بلاک چین هستند.
برای توضیح، تأیید یک تراکنش بلاک چین شامل گنجاندن آن در یک بلوک جدید در بلاک چین است.
با این حال، همه شرکت کنندگان در یک شبکه نمی توانند بلوک های جدیدی ایجاد کنند. به عنوان مثال، در بلاک چین های اثبات کار مانند بیت کوین، تنها ماینرهای رمزنگاری می توانند بلاک ایجاد کنند.
سپس در بلاک چین های اثبات سهام مانند اتریوم، فقط اعتبار سنجی ها می توانند بلاک ایجاد کنند.

بنابراین، هنگامی که یک تراکنش را امضا می‌کنید، باید به یک ماینر یا یک اعتبارسنجی برای اضافه کردن آن به یک بلوک و پخش آن به شبکه اعتماد کنید.
با این حال، ممکن است مدتی بین تایید تراکنش و پخش آن در شبکه فاصله باشد.
در این بین، معامله نیاز به مکانی برای انتظار دارد و این کار را در مکانی به نام mempool انجام می دهد.

Mempool چگونه کار می کند؟

توجه به این نکته مهم است که برای هر زنجیره فقط یک ممپول وجود ندارد. در واقع در هر گره در هر زنجیره یک mempool وجود دارد و هر کدام در زمان های مختلف تراکنش های متفاوتی را دریافت می کنند. بنابراین، دقیقا چگونه کار می کند؟

خوب، تراکنش ها در یک mempool دو حالت ممکن دارند، در صف یا در انتظار. تراکنش‌های صف زمانی که گره‌ها آن‌ها را تأیید می‌کنند، تبدیل به تراکنش‌های معلق می‌شوند. سپس ماینرها فقط می توانند تراکنش های معلق را به یک بلوک اضافه کنند.

تصور کنید تصمیم دارید 1 ETH را برای یک دوست ارسال کنید. آدرس کیف پول دوست خود را وارد می‌کنید، هزینه بنزین را تنظیم می‌کنید و روی «ارسال» کلیک می‌کنید.

در این مرحله، تراکنش شما به عنوان یک تراکنش در صف وارد می شود. از آنجا، در سراسر سیستم گره ها پخش می شود. اما هنوز به بلاک چین نپیوسته است.

در عوض، هر گره چک هایی را برای اطمینان از معتبر بودن تراکنش در صف اجرا می کند. اگر گره ها مشکلی را پیدا نکنند، تراکنش از وضعیت «صف» به وضعیت «در انتظار» منتقل می شود. در برخی مواقع، یک ماینر یا اعتبار سنجی تراکنش معلق را از mempool گره خود دریافت کرده و آن را به یک بلوک جدید اضافه می کند. در مرحله بعد، تراکنش شما تایید می شود و دوست شما آن 1ETH را دریافت می کند. سپس بقیه گره ها با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند تا تراکنش را از mempool خود حذف کنند.

چرا تراکنش من هنوز در Mempool است؟

چند دلیل کلیدی وجود دارد که تراکنش شما ممکن است گیر کند. پس بیایید بررسی کنیم که چه چیزی ممکن است باشند.

ازدحام شبکه

بزرگترین دلیل گیر افتادن تراکنش ها در mempool تراکم شبکه است.

به یاد داشته باشید که چگونه ماینرها و اعتباردهنده ها در نهایت یک تراکنش معتبر را به یک بلوک اضافه می کنند؟ خوب، هزاران تراکنش در هر لحظه ارسال می شود. بنابراین، چگونه آنها انتخاب می کنند که کدام تراکنش را ابتدا پردازش کنند؟

به سادگی، ماینرها و اعتباردهندگان تصمیم می گیرند ابتدا تراکنش هایی را با بالاترین پاداش پردازش کنند. بنابراین، زمانی که شبکه شلوغ است، کارمزدها افزایش می‌یابد زیرا برخی از شرکت‌کنندگان تمایل بیشتری به پرداخت هزینه‌های تراکنش بالاتر دارند، بنابراین تراکنش آنها ابتدا پردازش می‌شود. این بدان معناست که اگر تراکنش را در یک دوره شلوغ ارسال کنید، باید با قیمتی که دیگران در شبکه حاضر به پرداخت هستند مطابقت داشته باشید.

در اصل، این بی شباهت به نحوه عملکرد قیمت تاکسی نیست. اگر جمعه شب شلوغ است، ممکن است تاکسی شما گران باشد و شما را برای مدت طولانی منتظر بماند. در یک بعدازظهر آرام، همان فاصله نصف قیمت و دو برابر سریعتر خواهد بود. خوب در بلاک چین، آن راننده تاکسی ماینر یا اعتباردهنده شماست و آنها قدرت پذیرش تراکنش‌هایی را که می‌خواهند برای آن‌ها پاداش دارند، به دست می‌آورند.

در حالی که ممکن است این سازندگان بلوک حریص به نظر برسند، سیستم به همین شکل ساخته شده است. هنگامی که سیستم خیلی شلوغ است، به طور خودکار تراکنش هایی را که کمترین کارمزد را ارائه می دهند از مجموعه حذف می کند تا راه را برای کسانی که بیشتر ارائه می دهند باز کند.

پیشنهاد مطالعه : نحوه ساخت NFT چیست؟

شما کارمزد گاز را خیلی پایین تنظیم کردید.

یکی دیگر از دلایلی که ممکن است تراکنش شما در ممپول گیر کند این است که ممکن است به طور تصادفی کارمزد بنزین را بسیار پایین تنظیم کرده باشید تا یک ماینر یا اعتبارسنجی نتواند آن را دریافت کند.
اگر چیزی بسیار ناپسند ارائه دهید، شبکه هرگز به اندازه کافی ساکت نخواهد بود تا تراکنش شما را پردازش کند.
برای کسب اطلاعات بیشتر، مطمئن شوید که مقاله کامل مربوط به هزینه‌های گاز کریپتو را مطالعه کرده‌اید.

هش ریت کاهش می یابد.

اگر در شبکه بیت کوین تراکنش می کنید، گاهی اوقات تراکنش ها به دلیل کاهش نرخ هش گیر می کنند. به زبان ساده، در این شرایط شبکه قدرت محاسبات فیزیکی برای اجرای تعداد تراکنش های معلق را ندارد.

بنابراین اکنون ایده ای دارید که چرا، اجازه دهید برخی از راه حل های موجود برای مشکل را بررسی کنیم.

چگونه می توانم تراکنش خود را از Mempool آزاد کنم؟

آزاد کردن تراکنش از mempool می تواند مشکل باشد. شما چند گزینه دارید و مطمئناً این یک عملیات برای همه نیست. انتخاب شما به این بستگی دارد که چگونه تراکنش شما در وهله اول در mempool گیر کرده است.

سه گزینه اصلی برای انتخاب وجود دارد، اما توجه به این نکته مهم است که روش‌های دقیق آن‌ها از بلاک‌چینی به بلاک‌چین دیگر متفاوت است.

لغو معامله

شما می توانید تراکنش های خود را در بلاک چین لغو کنید. با این حال، انجام این کار هزینه تراکنش دیگری را در بر خواهد داشت. این به طور مستقیم از طریق Ledger Live امکان پذیر نیست. بنابراین اگر می‌خواهید تراکنش اتریوم با لجر خود را لغو کنید، حتما راهنمای آکادمی در مورد نحوه اتصال لجر خود به کیف پول شخص ثالث مانند Metamask را بخوانید. با استفاده از این روش، به سادگی فشار دادن “لغو” در رابط کیف پول شما است.

همچنین می‌توانید تراکنش‌های اتریوم را با استفاده از روشی پیشرفته‌تر لغو کنید. این شامل ارسال یک تراکنش با همان nonce است. 

افزایش سرعت تراکنش

همچنین می توانید با اتصال Ledger خود به کیف پول های شخص ثالث مانند Metamask و Electrum، تراکنش ها را در اتریوم و بیت کوین افزایش دهید. با این حال، انجام این کار برای شما هزینه بیشتری از ارز دیجیتال شما خواهد داشت.

کمی بیشتر صبر کنید...

آخرین گزینه شما این است که کمی بیشتر صبر کنید. اگر کارمزد گاز شما خیلی کم نبود و شبکه فقط شلوغ است، تراکنش شما باید در نهایت انجام شود. در بدترین حالت ممکن است مجبور شوید چند روز صبر کنید.

از سردرگمی معاملات جلوگیری کنید. خودت تحقیق کن

اگر ندانید چه کاری انجام می دهید، دنیای ارزهای دیجیتال در حال رشد می تواند فنی و گیج کننده باشد. تنظیم تراکنشی که دوست داشتید به mempool نفرستید بسیار آسان است. برای جلوگیری از آن، بهترین سلاح اطلاعات است.
درک تراکنش هایی که امضا می کنید هنگام پیمایش در فضای رمزنگاری مهم است. حتی کهنه‌سربازان رمزارز نیز ممکن است اشتباه کنند، و هنگامی که یک تراکنش را به mempool ارسال می‌کنید، همیشه نمی‌توانید آن را قبل از اینکه کسی پردازش کند، لغو کنید.
اگر به طور تصادفی یک NFT گران قیمت خریداری کردید، یا بدتر از آن، موافقت کنید که دارایی های خود را با هیچ معامله نکنید – پس از تایید آن، بازگشتی وجود ندارد.

بر این اساس، درک نحوه عملکرد یک تراکنش بلاک چین و هشیار بودن در هنگام امضای هر گونه تراکنش بسیار مهم است.
خوشبختانه، Ledger Extension یک ابزار واقعا عالی برای خواندن تراکنش‌ها قبل از امضای آنهاست، سپس دستگاه‌های Ledger از شما در برابر هک‌های آنلاین محافظت می‌کنند. استفاده از اکوسیستم لجر و انجام تحقیقات لازم می‌تواند تراکنش روی بلاک چین را آسان‌تر از همیشه کند.