مقایسه کیف پول های ترزور و لجر – لجر یا ترزور ؟ 2022

چکیده : پرچم دارانِ  کیف پول‌های سخت‌افزاری ارزهای دیجیتال، لجر و ترزور هستند. این مقایسه ویژگی‌های لجر نانو ایکس Ledger Nano X و ترزور مدل  Trezor Model T را بخوانید.
مقایسه کیف پول های ترزور و لجر - لجر یا ترزور ؟ 2022

مقایسه کیف پول های ترزور و لجر – لجر یا ترزور ؟ 2022

پرچم دارانِ  کیف پول‌های سخت‌افزاری ارزهای دیجیتال، لجر و ترزور هستند. این مقایسه ویژگی‌های لجر نانو ایکس Ledger Nano X و ترزور مدل  Trezor Model T را بخوانید.

راه های زیادی برای مدیریت و ذخیره کیف پول های ارز دیجیتال از طریق راه حل های نرم افزاری یا سخت افزاری وجود دارد.

کیف پول های نرم‌افزاری از امنیت کمتری نسبت به کیف پول های سخت‌افزاری برخوردار هستند. بنابراین بیایید روی دو کیف پول سخت‌افزاری ارز دیجیتالِ پیشرو تمرکز کنیم: Ledger Nano X و Trezor Model T.

لجر نانو ایکس چیست؟

Ledger Nano X یک کیف پول سخت‌افزاری ارز دیجیتال است. که بر روی یک سیستم عامل سفارشی با نام BOLOS (سیستم عامل باز دفتر کل بلاک چین) ساخته شده و توسط Ledger توسعه یافته است.

با برنامه Ledger Live از بیش از 1100 ارز دیجیتال پشتیبانی می کند.

Ledger Nano X
کیف پول سخت افزاری لجر نانو ایکس

Trezor مدل T چیست؟

Trezor Model T یک کیف پول سخت افزاری رمزنگاری شده از SatoshiLabs است که سیستم عامل و نرم افزار آن به صورت متن باز در دسترس است.
TrezorSuite کار با ارزهای دیجیتال را با استفاده از Trezor Model T آسان می کند، زیرا بیش از 1200 ارز دیجیتال را پشتیبانی می کند.

لجر یا ترزور ؟ ویژگی های امنیتی

امنیت بحث اصلی برای خرید کیف پول سخت افزاری ارز دیجیتال است. زیرا این کیف پول ها ذخیره سازی سرد ارائه می دهند: عبارات بازیابی هرگز آنلاین نیستند. – آنها در دستگاه می مانند و آن را ترک نمی کنند.

بسته‌های Trezor از هولوگرام‌های مشهود استفاده می‌کنند. که برداشتن دستگاه، دستکاری آن و بازگرداندن آن بدون آسیب یا شکستن مهر و موم هولوگرافی را دشوار می‌کند.

علاوه بر این، سفت‌افزار دستگاه و بوت‌لودر توسط SatoshiLabs امضا می‌شوند. و در صورت عدم موفقیت بررسی امضا در زمان بوت، هشدارهایی داده می‌شود. و تضمین می‌کند که کد تغییر نکرده است.

در مورد لجر، هیچ مهر و مومی وجود ندارد. این شرکت توضیح می‌دهد که جعل کردن چنین مهر و موم‌هایی بسیار آسان است.

تراشه Secure Element روی دستگاه لجر، امنیت قوی‌تری را فراهم می‌کند.
این نوع تراشه شبیه به تراشه هایی است که در گذرنامه ها یا کارت های اعتباری استفاده می شود.
همچنین، همه دستگاه‌های Ledger در طول فرآیند سوار شدن و هر بار که به Manager در Ledger Live متصل می‌شوند، یک آزمایش واقعی را پشت سر می‌گذارند.

هر دو کیف پول Trezor و Ledger به کاربران این امکان را می دهند که یک حساب اصلی و چند حساب مخفی با استفاده از همان دانه بازیابی 24 کلمه ای داشته باشند.
 در صورتی که یک مهاجم به طور فیزیکی کاربر را تهدید کند. و رمز عبور او را درخواست کند، کاربر می‌تواند رمز عبوری را ارائه کند، که به یک حساب مخفی با دارایی‌های ارزهای دیجیتال کمتر منجر می‌شود.

اگر هر یک از دستگاه ها دزدیده شود، پس از سه تلاش ناموفق برای حدس زدن پین، تمام محتوا پاک می شود و دستگاه بی استفاده می شود.

لجر یا ترزور ؟ طراحی

در حالی که طراحی سخت افزار واقعاً هیچ اهمیت کاربردی ندارد، اما صفحه نمایش مهم است.

Trezor Model T دارای یک صفحه نمایش لمسی رنگی 240×240 است، در حالی که Ledger Nano X دارای صفحه نمایش تک رنگ 128×64 است.

ممکن است متریال برای کاربران اهمیت داشته باشد. دستگاه لجر از فولاد ساخته شده است. که احتمالاً نسبت به Trezor مدل T که از پلاستیک ساخته شده است در برابر ضربه مقاومت بیشتری دارد.

در نهایت، دستگاه Ledger کوچکتر از دستگاه Trezor است که حمل یا پنهان کردن آن را آسان تر می کند.

ویژگی های منحصر به فرد لجر نانو ایکس

Ledger Nano X شامل یک جزء منحصر به فرد به نام Secure Element است که نوعی تراشه است که معمولاً در سیستم های پرداخت و گذرنامه ها استفاده می شود. به گفته لجر، این ابزار اقدامات متقابل ذاتی را در برابر بسیاری از حملات شناخته شده تعبیه می کند، و آن را “ضد دستکاری و مقاوم در برابر هک” می کند.

Secure Element از دستگاه در برابر تشعشعات الکترومغناطیسی و جاسوسی مصرف انرژی محافظت می کند، در صورتی که مهاجمان سعی کنند از آن به عنوان یک بردار حمله استفاده کنند.
این ویژگی کیف پول سخت‌افزاری کریپتو همچنین از مهاجمانی که سعی می‌کنند مدار را در حین کار مختل کنند، محافظت می‌کند، ترفندی که به عنوان حمله خطا شناخته می‌شود.
و به لطف سیستم ساده ای که از رابط های کمی استفاده می کند، سطح حملات نرم افزاری را نیز کاهش می دهد.

دستگاه Ledger دارای اتصال بلوتوث است که به آن امکان می دهد بدون کابل با دستگاه های Android یا iOS استفاده شود.
از آنجایی که افزودن اتصال بلوتوث نگرانی هایی را در مورد امنیت ایجاد می کند، لجر به این نگرانی ها پرداخت.
برای شروع، فقط داده های عمومی از طریق بلوتوث منتقل می شوند. داده های حیاتی (کلیدهای خصوصی، دانه) هرگز دستگاه فیزیکی را ترک نمی کنند. علاوه بر این، اگر اتصال بلوتوث متعلق به مهاجم باشد، Secure Element تضمین می‌کند که رضایت کاربر برای هر اقدامی درخواست می‌شود.
اتصال بلوتوث را می توان برای کاربرانی که با آن احساس راحتی نمی کنند غیرفعال کرد.

ویژگی های منحصر به فرد Trezor Model T

Trezor Model T دارای یک اسلات برای کارت microSD است که به آن امکان می دهد در آینده ذخیره سازی رمزگذاری شده روی برد داشته باشد.
در حال حاضر، کارت microSD می تواند برای رمزگذاری پین و محافظت بیشتر از دستگاه در برابر حملات مخرب استفاده شود. دستگاه را می توان به کارت میکرو اس دی متصل کرد و تا زمانی که کاربر عمداً این ویژگی را غیرفعال نکند یا Trezor Model T را به حالت کارخانه بازنشانی کند، بدون آن قفل آن باز نمی شود. افرادی که نگران حملات فیزیکی هستند از گزینه ذخیره کارت میکرو اس دی در حالت فیزیکی لذت خواهند برد. مکانی غیر از دستگاه Trezor در زمانی که از آن استفاده نمی شود. به این ترتیب، اگر مهاجم یکی یا دیگری را بدزدد، بی ارزش خواهد بود. رمز کارت microSD یک مقدار کاملا تصادفی است که هیچ اطلاعاتی در مورد رمز یا عبارت عبور دستگاه ندارد.

خرید کیف پول سخت افزاری ترزور مدل تی

همچنین، Trezor Model T گزینه استفاده از یک مدیر رمز عبور را ارائه می دهد که به روشی مشابه با سایر مدیران رمز عبور مانند KeePass یا LastPass کار می کند، با این تفاوت که رمز عبور اصلی برای مدیریت تمام رمزهای عبور برای وب سایت های مختلف وجود ندارد.
فقط یک کلیک بر روی دستگاه فیزیکی برای باز کردن قفل مدیر رمز عبور لازم است. هر رمز عبور به طور جداگانه با یک کلید منحصر به فرد رمزگذاری می شود، امضا از یک کلید خصوصی منحصر به فرد در دستگاه مشتق می شود.
علاوه بر این، Trezor می گوید که نمی تواند به داده های ذخیره شده در Trezor Password Manager دسترسی پیدا کند.

انتخاب لجر در مقابل ترزور

هر دو کیف پول سخت افزاری کریپتو بسیار ایمن هستند و انتخاب نهایی به ترجیحات کاربر بستگی دارد.
دستگاه Ledger دارای سیستم عامل بسته و نوع تراشه Secure Element خود است، در حالی که Trezor Model T منبع باز است.
این تفاوت سال‌ها بحث‌ها را برانگیخته است و هر دو معماری جوانب مثبت و منفی خود را دارند.

دستگاه Trezor Model T با صفحه نمایش رنگی بزرگش جذاب‌تر است، اما حمل آن کمی بزرگ‌تر است.
علاوه بر این، یک مدیر رمز عبور مفید ارائه می دهد که به خودی خود به ارز دیجیتال مربوط نمی شود اما یک افزونه خوب برای امنیت سایبری بیشتر است.
و Ledger Nano X اتصال بلوتوث را فراهم می کند که بسیاری از کاربران از آن لذت می برند.

Trezor Model T در حال حاضر با قیمت 215 دلار به فروش می رسد، در حالی که Ledger Nano X قیمت 149 دلار آمریکا دارد.

در حالی که کیف پول‌های سخت‌افزاری از نظر امنیت در مقایسه با کیف‌پول‌های نرم‌افزاری بسیار قوی هستند، کاربران هنوز باید بدانند که برخی از مهندسی اجتماعی پیشرفته ممکن است همچنان به آنها ضربه بزند.
کاربران هرگز نباید بذر 24 کلمه ای خود را در جایی ارائه دهند و باید به خوبی از آن محافظت کنند.